Automation Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Стратегии за внедряване на Индустрия 4.0 в предприятията

19.12.2024   |   Начало»Новини
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

В контекста на предстоящото отваряне на процедурата "Въвеждане на технологии от областта на Индустрия 4.0 в предприятията" основният въпрос във връзка с внедряването на иновации от арсенала на четвъртата индустриална революция в малките и средните бизнеси у нас вече отдавна не е "Защо?", нито пък "Кога?".

 

Въпросът, който вероятно много ръководства на български фирми си задават, е "Как?". Тук на помощ идват експертите.

 

По тази ключова за развитието на българския производствен и промишлен сектор тема разговаряме с Владимир Филипов, основател и управител на NearSoft. Специалистът е част от експертния екип, подготвил "Стратегия за участието на България в четвъртата индустриална революция (Индустрия 4.0)", изготвена под егидата на Министерството на икономиката.

 

"Пътят на развитие започва с дигитализация. Въпреки че тя сама по себе си не е част от Индустрия 4.0, компютъризацията и свързаността са основни изисквания за нейното внедряване. Ако тези фази все още са в процес на развитие, тогава предприятието е "заседнало" в Индустрия 3.0", разказва специалистът.

 

Процесът на трансформация

 

Той посочва, че въвеждането на Индустрия 4.0 в една производствена компания изисква значително усъвършенстване на цифровите компетенции и възможности и води до големи промени в нейната организация. "Тази трансформация е изключително сложно начинание, тя трябва да бъде планирана и изпълнена така, че ползите от нея да са видими във всеки един момент от процеса", разкрива Филипов.

 

По думите му, това дали и доколко една компания е готова да внедри Индустрия 4.0 може да бъде точно измерено чрез специален инструмент – Industry 4.0 Maturity Index:

 

"Индексът на зрялост за Индустрия 4.0 е резултат от сътрудничеството между академичните среди и индустрията в Германия. Методологията е разработена от интердисциплинарен консорциум.

 

Проектът е ръководен от Рейнско-Вестфалския технически университет в Аахен, а в него участват Техническият университет в Дармщат, Институтът Fraunhofer, Германският изследователски център за изкуствен интелект, Техническият университет в Дортмунд, TÜV SÜD и др. Европейската комисия също дава достъп до инструмент за оценка на цифровата зрялост на предприятията, разработен от EDIH Network", посочва Филипов.

 

 

Етапи на трансформацията

 

Една работеща стратегия за внедряване на Индустрия 4.0 изисква поетапен подход към развитието на компанията, пояснява експертът, като допълва: "Процесът включва шест етапа на развитие, като всеки надгражда предходния. Началните два са последвани от четири допълнителни, в които се развиват необходимите за Индустрия 4.0 технологии." А ето и кои са те:

 

  1. Компютъризация;
  2. Свързаност;
  3. Видимост;
  4. Прозрачност;
  5. Прогнозен капацитет;
  6. Приспособимост.

В процеса може да бъде използван референтен архитектурен модел за Индустрия 4.0 (RAMI 4.0), разработен от германската асоциация на електротехническата и електронната индустрия ZVEI и поддържан от платформата Plattform Industrie 4.0 на немското министерство на икономиката, добавя Филипов. "Този модел обхваща вече съществуващи стандарти, като най-важните от тях са IEC 62264 и IEC 62890", информира експертът.

 

Прилагане на референтния модел

 

"Разработената от NearSoft софтуерна платформа МОМ4 е базирана на RAMI 4.0 и следва основните технологии в концепцията за Smart Factory, като цифрови близнаци, кибер-физични системи (CPPS) и др. Решението дава възможност за постепенно преминаване на предприятието към Индустрия 4.0, като улеснява дигитализацията на производствените дейности и тези свързани с поддръжка и ремонти.

 

Внедряването на МОМ4 позволява взимане на по-бързи, по-добри и по-мотивирани управленски решения посредством повече производствена информация в реално време. МОМ4 се явява свързващо звено между административната (ERP/SAP) и производствената част в едно предприятие. Платформата подобрява работата на ERP системите посредством детайлно планиране, прецизен контрол и отчет на извършените производствени дейности, контрол на престоите, елиминиране на загубите и др.", обобщава Владимир Филипов.

 

     
Източник: TLL Media; снимки: Dreamstime

Ключови думи: Индустрия 4.0   дигитализация   дигитална трансформация   NearSoft   Владимир Филипов  

Област: Автоматизация  

ГЕМАМЕКС
Подобни статии
Ротек
Elmark Automatyka

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Мехатроникс
Последно от Новини

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмена публикацияПродуктови офертиБизнесВидео на седмицатаПроектиОбществени поръчки/ТърговеСъбитиятаТехнологииКариериТехнически статии
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...