ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
12.01.2021 | ПАРА представя успехите на България в роботиката и автоматизацията през февруари
12.01.2021 | ИЕЕС търси доставчик на лабораторно оборудване
05.01.2021 | Какви работни заплати получават техниците по автоматизация по света
05.01.2021 | Русенският университет подпомага обучението по промишлена автоматизация в Тайланд
Торовият производител Неохим инвестира 950 000 лева в автоматизация на паровата си система. По-голямата част от тези средства дружеството получи след като кандидатства по кредитна линия за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници” /КЛЕЕВЕИ/ към Европейската банка за възстановяване и развитие. „Проектът за съфинансиране бе разработен от Енкон Сървисис. Банка партньор е Уникредит Булбанк, от която компанията ползва кредит за 376 000 евро. След очаквания одит, част от инвестираната сума ще ни бъде възстановена”, коментира инж. Мирослав Димитров, директор на дирекция „Ресурсно и информационно и осигуряване”.
На 23 март в 10.00 часа успешно завърши 72-часовата проба при експлоатационни условия на обект „Цех 841/ВиП/ Автоматизиране на управлението на паровата система на Неохим”. Тя стартира на 20 март в присъствието на специално назначената със заповед на главния изпълнителен директор Димитър Димитров комисия с председател инж. Павел Павлов – оперативен директор „Производство”.
Ръководителят на проекта, разработен от Сигма – Русе, инж. Здравко Христов сподели, че са били необходими близо шест месеца за изграждане на системата за мониторинг на пароразпределението в торовия производител. Тя е компютъризирана и автоматично отчита добива на пара и нейната консумация в производствените цехове. Инж. Христов подчерта, че фирмата му не за първи път работи в Неохим. По-рано е внедрила система за енергиен мониторинг в цех „Електроснабдяване”, която в момента се разширява и дава точна представа за консумираната електрическа енергия от отделните структурни звена във всеки момент на денонощието.
Автоматизацията на паровата система пряко е свързана с подобряване на енергийната ефективност. Посредством нея с изключителна прецизност се следи консумацията и разхода на пара от отделните потребители. Това позволява подаването й да се оптимизира, а излишната пара да се насочва към Турбогенераторната станция за производството на повече еленергия за собствени нужди, коментира инж. Ангел Ангелов – зам.-оперативен директор „Производство”.
Началникът на цех „Пароразпределение” инж. Красимир Янакиев изтъкна удобствата за персонала от новата система: „Вече не ползваме аналоговите уреди, целият процес се вижда като на длан на мониторите на два компютъра: производството на пара като температура, количество, налягане и съответно разходването й. От тези параметри пряко се влияят количеството и качеството на произвежданите продукти. Сега много по-лесно се управлява режима на поддържане на параметрите на налягането на парата в паропроводите към цеховите консуматори. За разлика от преди, когато отстраняването на аварийна ситуация, примерно, изискваше ангажирането на дву- и трикратно по-голям човешки ресурс и редица ръчни операции. Инж. Янакиев изрази надежда, че няма да е далеч времето, когато подобна съвременна техника ще бъде внедрена и за водите в торовия производител.
На въпроса как усеща разликата във воденето на технологичния процес в сравнение с преди, Илияна Ташева – апаратчик химически процеси, каза: „Това е доказателство, че сме влезли от ХХ в ХХI век”.
Източник: НеохимКлючови думи: Неохим торов производител автоматизация парова система Сигма – Русе
Област: Реализации
ПАРА представя успехите на България в роботиката и автоматизацията през февруари
Какви работни заплати получават техниците по автоматизация по света
Русенският университет подпомага обучението по промишлена автоматизация в Тайланд
automatica 2020 представя пътя към автономно производство
Предстои онлайн конференция за автоматизация и роботика
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
08.12.2020 | Глобал-Тест реализира най-големия си проект в областта на ВЕИ за 2020 г.
20.10.2020 | ТУ-София открива нова лаборатория по вградени системи за управление
14.04.2020 | ЛогиСофт внедри автоматизирана машина за пакетиране на кафе в завода на Jacobs Douwe Egberts
26.08.2019 | Lonza внедрява решения за дигитална трансформация на Rockwell Automation
08.08.2019 | Kоботът YuMi на ABB намери приложение в тестването на банкомати
08.12.2020 | Глобал-Тест реализира най-големия си проект в областта на ВЕИ за 2020 г.
20.10.2020 | ТУ-София открива нова лаборатория по вградени системи за управление
14.04.2020 | ЛогиСофт внедри автоматизирана машина за пакетиране на кафе в завода на Jacobs Douwe Egberts
26.08.2019 | Lonza внедрява решения за дигитална трансформация на Rockwell Automation
08.08.2019 | Kоботът YuMi на ABB намери приложение в тестването на банкомати
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
© Copyright 2002 - 2020 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.
Други портали от групата IndustryInfo.bg