Automation Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Какво представлява разширената реалност и как трансформира индустрията

15.10.2024   |   Начало»Събитията
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

В демонстрационната зона на Industrial Tech Forum 2024 имахме невероятната възможност да научим повече за приложенията на VR и XR технологиите в промишления сектор директно "през очилата" на Лаборатория "Виртуална и разширена реалност" към София Тех Парк (VАR Lab).

 

Експертите от научноизследователското звено гл. ас. д-р Димо Чотров и Златка Узунова представиха три изключително интересни проекта, свързани с индустриалното приложение на тези иновативни технологии в области, като обучения за безопасност (Safety training), обучения по инженерна графика, ремонтни и "Bill of Materials" дейности, разработка на бизнес модели и съвместна работа в реално време.

 

Нов поглед към безопасността в промишления сектор

 

"Проектът за safety training служи за обучение на служители, които влизат на ново място и започват да се занимават с потенциални дейности, които могат да доведат до опасни ситуации и инциденти. Примерът, който даваме, е за складово помещение, в което обикновено има дефинирани зони за пешеходци, т. е. където хората могат свободно да се движат, и зони, които са дефинирани за движение на машини, като мотокари, например", разказа д-р Чотров специално за екипа ни.

 

Той допълни, че в тези случаи е много важно хората да не напускат пешеходните зони, защото това води до риск от инциденти, а целта на обучението чрез разширена реалност е да научи хората да се придържат към обозначените зони.

 

"В момента, в който по време на приложението човек излезе от безопасната зона и навлезе в такава, в която се движат мотокари, излиза съобщение "Трябва да се движите в маркираните безопасни зони". Пускаме един мотокар, който минава точно до човека. Обикновено целим да дойде в гръб, защото тогава хората няма да го видят. Това създава асоциативна памет", допълни експертът.

 

 

Той представи и друг аспект на обучението по безопасност, фокусиран върху възникването на инцидент в складовото помещение, в случая – пожар. "Целта на обучавания е да намери пожарогасителите. Обикновено в такива помещения те са на точно определени места и хората трябва да знаят къде са", подчерта д-р Чотров.

 

В тази ситуация служителят, който се обучава чрез платформата за разширена реалност, има задача да намери пожарогасителя, да го вземе, да отиде до мястото на пожара и да го изгаси, като се симулира и самата работа с пожарогасителя. Системата извежда съобщение, когато потребителят е прекалено далече, за да го уведоми, че е необходимо да се приближи. Обучаваният бива предупреден и че не е препоръчително пожарогасителят да се използва отдалече, тъй като ще свърши субстанцията, с която е пълен, без да е постигнат необходимият резултат.

 

Нови възможности в инженерния дизайн и бизнес моделирането

 

Друг интересен проект, който демонстрираха от лабораторията, е платформа за обучение по инженерна графика, която помага на хората по-лесно да работят с модели и чертежи, да ги разбират и следват. Експертите показаха пред публиката в демонстрационната зона на Industrial Tech Forum 2024 модел на примерна сглобка във виртуална среда и разказаха как създадената от тях XR платформа обучава потребителите правилно да я интерптетират.

 

Част от акцентите в участието на VAR Lab на форума беше и проект за иновационно бизнес моделиране, който използва по-специфичен модел VR очила – с прозрачни екрани. "Докато повечето VR headset-и или очила за смесена реалност са с екрани, които са вградени вътре и не можем да виждаме през тях, този е с прозрачни екрани, т. е. можем едновременно да виждаме през него и да виждаме виртуалната среда, насложена върху реалната физическа среда директно", поясни д-р Чотров.

 

 

Целта на проекта е да се съберат няколко души, например екип от четирима до шестима, които да обсъждат във виртуална среда идеи за нов продукт или за промяна в съществуващ, разказа експертът. Той посочи, че методът е разработен от датски университет и включва виртуална маса с шест различни сектора или седем пространства, които подпомагат създаването на екипна мрежа за разработка на иновативни технологии.

 

"Има различни компоненти, които са свързани с разработката на даден продукт. Хората могат да си записват идеи. Използва се гласово разпознаване, понеже във VR въвеждането на текст не е много удобно. С него потребителите създават съответните карти, кръщават ги и започват да създават връзки между тях, за да идентифицират различни необходимости. Могат да заредят съществуващ 3D модел, да го разглобят, да обсъждат, да очертават във виртуалната среда, както и да отбелязват с бележки, например "На тази част трябва да ѝ направим нов дизайн" или "Тази част трябва да се смени с по-нова", в зависимост от съответния случай", обобщи д-р Чотров.

 

Повече за приложенията на XR технологиите чуйте лично от него в интервюто му за демонстрационната програма на Industrial Tech Forum 2024:

 

 

     
Източник: TLL Media

Ключови думи: Industrial Tech Forum   демонстрации   VAR Lab   София Тех Парк   виртуална реалност   разширена реалност   VR   XR  

Област: Автоматизация  

ГЕМАМЕКС
Подобни статии
Ротек
Elmark Automatyka

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Мехатроникс
Последно от Събитията

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмена публикацияПродуктови офертиБизнесВидео на седмицатаПроектиОбществени поръчки/ТърговеКариериЕкспертноСъбитиятаТехнологииТехнически статии
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...