ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
25.03.2025 | Набират се кандидатури за наградите Industrie 4.0 Awards 2025
25.03.2025 | Изкуственият интелект завладява сцената на Хановерския панаир
25.03.2025 | Български МСП могат да се включат в търговска мисия до Португалия с участие във форум за MES и Industry 4.0 технологии
24.03.2025 | Две серии честотни задвижвания на Rockwell Automation бяха сертифицирани за киберсигурност по стандарта IEC 62443-4-2
18.03.2025 | Zebra Technologies придоби словашкия производител на индустриални решения за 3D машинно зрение Photoneo
Какви са спецификите, преимуществата и оптималните приложения на радиочестотната идентификация при маркирането и проследяването на продукти в производството, търговията, складовата дейност и логистиката разкриха от Баркод Системи България в рамките на специализиран семинар на тема "Индустриални RFID и баркод решения", който се проведе на 30 октомври в столицата.
На фокус в програмата бяха най-актуалните новости в портфолиото на световния доставчик на мобилни информационни системи за бизнеса и индустрията Zebra Technologies. Освен детайлни технически и продуктови презентации събитието предложи и демонстрации на живо на някои от ключовите представени системи.
Лектор на първия модул в програмата беше Юри Димитров, управител на Баркод Системи България, който насочи вниманието към RFID технологията като метод за идентифициране на продукти и акцентира върху добрите практики при прилагането й. Гостите на семинара се запознаха с развитието на стандартизацията в областта – в отговор на нарастващия брой приложения на радиочестотната идентификация в производството, складовата дейност и логистиката.
Експертът изтъкна някои основни ограничения на технологията: при маркиране на метални повърхности и контейнери с течности, при екстремни температури или висока гъстота на таговете. Същевременно той изрази увереност, че RFID идентификацията ще продължава да се популяризира в приложения, за които е оптимална, а като водещи тенденции в сегмента посочи опростеното имплементиране чрез готови компоненти на все по-достъпни цени и подобрената точност и надеждност.
В рамките на втората презентация Александър Русев, търговски директор в компанията, насочи фокуса към особеностите и функционалностите на RFID четците и фиксираните индустриални скенери (FIS) за баркодове на Zebra Technologies.
Основна тема в изложението му бяха хибридните преносими решения, включващи баркод скенер и вграден RFID четец, които намират широко приложение в търговията, при инвентаризация, в текстилната промишленост, автомобилостроенето и т. н. Специалистът представи настолни устройства за разчитане на малка дистанция в ръчен или "hands-free" режим, както и мобилни компютри с интегриран RFID четец за складови приложения с олекотен и ергономичен дизайн.
Александър Русев препоръча конкретни комбинации от мобилни компютри и RFID четци за работа на открито и за сценарии, в които е по-подходящо баркод сканирането и разчитането на RFID тагове да се изпълняват посредством отделни устройства. Автономните стационарни четци от каталога на бранда за бизнес и индустриални приложения той открои като отличен избор за каси на самообслужване, автоматизиран прием на материали и автоматизирани складове, включително при ниски температури, за монтаж на товарни рампи и върху подемна техника, в редица сектори: автомобилостроене, производство, асемблиране, електроника и др.
Посетителите на семинара имаха възможността да се запознаят в детайли и с предимствата на индустриалните принтери Zebra, които са устойчиви на агресивни среди и условия и предлагат възможности за ъпгрейд към RFID технология, както и за печат на метални тагове. Експертът презентира цялостни Print & Apply решения за отпечатване и апликиране, както и стационарни баркод скенери за индустриални среди, които позволяват бързо и точно разчитане на баркод символики на поточни линии в производството.
Георги Войчев, експерт "Етикетиращи решения" в Баркод Системи България, уточни, че съществуват над 100 различни вида RFID тагове и направи преглед на най-подходящите варианти за различни среди, приложения и индустрии. Той постави акцент върху специализираните тагове за метал, за контейнери с течности и за обли повърхности, създадени да преодоляват ограниченията на радиочестотната технология, и направи сравнение между хартиените, синтетичните и твърдите консумативи в този сегмент.
Докато хартиените са по-евтини, достъпни и лесни за кодиране и отпечатване във всякакви форми и размери, твърдите тагове са устойчиви на външни условия и механични въздействия, като освен залепване предлагат и други възможности за монтаж – с връзки, с винтове и т. н., разкри експертът.
Интересен фокус в презентацията му бяха специални химически тагове – RFID идентификатори за висока температура (HTI), чрез които се следи дали стойностите й са превишили даден праг при транспорт и съхранение, особено когато това би повлияло върху качеството и годността на продуктите.
Лектор на заключителната презентация в програмата на семинара беше Бистра Карапанчева, мениджър "Управление на проекти" в Баркод Системи България, която наблегна върху практическите аспекти при използването на RFID системи за проследяване и управление на складови, логистични и производствени процеси – вместо или в комбинация с баркод скенери.
Тя запозна публиката със спецификите и предимствата при избора на различни конфигурации от преносими и стационарни устройства, базирани на двете технологии, и интегрирането им в специализирани софтуерни решения за складов мениджмънт (WMS).
Бистра Карапанчева разгледа и различните етапи при внедряване и използване на решения за автоматизирано проследяване на продуктите при получаване на стока от доставчик или от вътрешен производствен цех, при управление на качеството, местене на стока и други ключови приложения. Тя подчерта, че RFID идентификацията не е подходяща за малки складове с малко на брой единици, но е добро решение за т. нар. PIPO (pallet-in/pallet-out) приложения, за събиране и проверка на поръчки, за търсене на конкретен палет при инвентаризация и т. н.
Източник: TLL Media
Ключови думи: Баркод Системи България BCS Bulgaria Zebra Technologies RFID радиочестотна идентификация RFID четци баркод скенери етикетни принтери мобилни компютри
Област: Автоматизация
Zebra Technologies придоби словашкия производител на индустриални решения за 3D машинно зрение Photoneo
Водещ глобален доставчик на аудиовизуални решения за спортната индустрия избра таблетите на Getac
Индустриални сензорни технологии от Telemecanique Sensors – оптимална прецизност и издръжливост в агресивни среди
Elmark Automation – доказани решения за индустрията
Защо RFID е най-доброто решение за проследяване на артикули
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
18.03.2025 | Какви ще са акцентите в програмата на тазгодишната конференция на Next Consult и Salesforce
11.03.2025 | LogiMAT 2025 отваря врати днес в Щутгарт и представя над 1600 изложители от 40 страни
04.03.2025 | LogiSoft проведе ден на отворените врати в офиса си в столицата
24.02.2025 | ИАНМСП организира национален щанд на automatica 2025 в Мюнхен
24.02.2025 | Годишната конференция на Next Consult и Salesforce ще разгледа как AI агентите трансформират бизнеса
18.03.2025 | Какви ще са акцентите в програмата на тазгодишната конференция на Next Consult и Salesforce
11.03.2025 | LogiMAT 2025 отваря врати днес в Щутгарт и представя над 1600 изложители от 40 страни
04.03.2025 | LogiSoft проведе ден на отворените врати в офиса си в столицата
24.02.2025 | ИАНМСП организира национален щанд на automatica 2025 в Мюнхен
24.02.2025 | Годишната конференция на Next Consult и Salesforce ще разгледа как AI агентите трансформират бизнеса
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.