Automation Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Европейската карта на индустриалната автоматизация - нагласи, прогнози и перспективи

29.10.2024   |   Начало»Новини
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

С какви темпове се внедряват в индустрията в Европа иновативни технологии за автоматизация, като роботиката, изкуственият интелект, машинното самообучение, IoT и платформите за обработка на големи обеми данни?

 

Как водещите икономики на Стария континент, включително Германия, Франция, Италия и Нидерландия, възприемат нововъведенията в тези сфери и могат ли да се мерят със световни лидери в сферата на автоматизацията, като Южна Корея, Япония, Китай, Сингапур и САЩ?

 

Тези въпроси са в основата на мащабно проучване на европейската карта на индустриалната автоматизация, публикувано наскоро от немския дистрибутор на електроника, IT системи и компоненти в сегмента на автоматиката Reichelt elektronik, а изводът е категоричен – гореизброените технологии обещават все по-светло бъдеще за промишления сектор в Европа.

 

Методология и обхват

 

Изследването е проведено от независимия институт за маркетингови анализи OnePoll в периода април-май 2024 г. сред над 750 представители на индустрията от Франция, Италия, Нидерландия и Германия.

 

Респонденти са експерти, включително мениджъри и ръководни кадри, от секторите на производството, машиностроенето, авиокосмическата индустрия, химическата промишленост, производството на пластмасови изделия, автомобилостроенето, текстилния отрасъл, електрониката, транспорта, логистиката, енергетиката и др.

 

Нивото на автоматизация

 

Германия е сред най-големите икономически сили в света по отношение на напредъка в сферата на автоматизацията. Според проучването 43 на сто от немските компании са автоматизирали производствените си процеси. За Нидерландия и Италия процентите са близки – съответно 41% и 40%.

 

Франция се нарежда последна сред четирите водещи европейски нации, ангажирани с допитването, с 37 на сто от производствените предприятия, въвели иновативни и интелигентни технологии за автоматизиране на процесите. Страната обаче дава силна заявка за значително повишаване на степента на автоматизация в близките години, показват още данните на OnePoll.

 

 

IoT и облачните технологии изпреварват AI и ML

 

Разбивката по технологии, които се възприемат и внедряват най-активно в европейската индустрия, показва, че облачните изчисления (47%) и индустриалните IoT платформи (46%) са най-широко разпространени в Германия. В Нидерландия покритието им е дори още по-голямо – в 48 на сто от компаниите.

 

Италия и Франция съвсем леко изостават в тези категории. Италианските фирми, използващи облачни услуги, са 43%, а IIoT – 35%. За Франция процентите са съответно 32% и 30%. Признавайки потребността от модернизация, 58 на сто от френските предприятия споделят, че се надяват да автоматизират производствата си в рамките на следващите 5 години.

 

Въпреки че са наясно с ползите от вземане на базирани на данни решения с цел оптимизиране на технологичните процеси и гарантиране на иновационен ръст и жизнеспособност в бъдеще, и четирите държави декларират по-ниски темпове на внедряване на решения за анализ на големи информационни масиви (Big Data Analytics), изкуствен интелект (AI) и машинно самообучение (ML), информират още от Reichelt elektronik.

 

А ето и как изглежда в процентно съотношение покритието на тези технологии:

 

Big Data Analytics:

  • Франция: 32%;
  • Германия 35%;
  • Италия 33%;
  • Нидерландия 41%.

Изкуствен интелект и машинно самообучение:

  • Франция: 26%;
  • Германия: 28%;
  • Италия: 19%;
  • Нидерландия: 19%.

Възможности и предизвикателства

 

Според пазарните анализатори изоставането в тези сфери може да се дължи на няколко фактора – високите инвестиционни разходи, недостигът на квалифицирани специалисти и регулаторната несигурност, особено по отношение на новите закони за защита на данните в Европа. Освен това липсата на цифрова зрялост в компаниите и местната инфраструктура възпрепятства по-широкото внедряване на AI/ML и Big Data технологии, посочват от OnePoll.

 

Съмненията на служителите и ръководствата на европейските предприятия относно икономическите ползи допълнително блокират напредъка в тези направления. Технологичната сложност и предизвикателствата при интеграцията допълват трудностите, възпирайки много компании да заложат на изброените иновации.

 

Въпреки всичко това, важността на Big Data Analytics и AI/ML платформите е всеобщо призната в рамките на проучването, като около половината от всички участвали компании разкриват, че планират да внедрят такива технологии до 2026 г. 53% от респондентите дори вярват, че AI и автоматизацията могат да помогнат за трайно преодоляване на продължаващия недостиг на квалифицирана работна ръка в Европа.

 


 

Ще бъде ли скоро Европа "континентът на робонациите"?

 

Роботите са считани за еманацията на индустриалната автоматизация, тъй като съчетават много ключови технологии в една високоефективна машина, коментират от Reichelt elektronik. Германия е лидер в интегрирането на роботи в европейската индустрия, като според последния доклад на Международната федерация по роботика (IFR) в немските производства са внедрени по 415 индустриални робота на всеки 10 000 служители, което нарежда страната на трето място в света за 2023 г. след Южна Корея и Сингапур.

 

Данните от анкетата на OnePoll сочат, че 63% от германските компании използват роботи. Във Франция те са 58 на сто, в Холандия – 51%, а в Италия – 48%. Роботизацията като явление в отделните европейски страни се различава основно по начините, по които се използват роботите. В Италия (61%) се предпочита роботизиране на повторяеми и еднообразни задачи, като подобни са нагласите и във Франция (44%). Немският и нидерландският бизнес обаче наблягат на автоматизиране на физически изтощителни дейности, като и при двете държави процентът на компаниите, които споделят такава практика, е 54%.

 

Що се отнася до водещите приложения, близо половината (47%) от участниците в проучването от Германия използват роботи за асемблиране, докато в Нидерландия основно е роботизираното опаковане (43%). Във Франция роботизирани системи се внедряват най-вече за заваръчни операции (35%), а в Италия ключови са фрезоването, лазерното рязане и механичната обработка посредством роботи.

 

Устойчиво производство и достъп до нови пазари

 

Европейската индустрия има много доводи в полза на инвестициите в автоматизация, сочи още проучването. Респондентите от Франция, Италия и Германия са единодушни – сред най-силните мотиватори за повече капиталовложения в роботи и дигитални технологии са възможностите за достъп до нови пазари чрез усъвършенствани продукти и услуги (с това са съгласни 35% от компаниите от Франция, 36% от Италия и 39% от Германия). В Нидерландия 45 на сто от предприятията виждат автоматизацията все повече като синоним на устойчиво производство.

 

Проучването на Reichelt elektronik извежда на преден план и още един важен извод – готовността за възприемане на технологиите за автоматизация и темповете на внедряване силно зависят от конкретната компания. Малките фирми с ограничени ресурси често се спъват в различни предизвикателства, търсейки достъпни, но високоефективни решения.

 

Големите предприятия пък се нуждаят от ясен фокус при приоритизирането на инвестициите, дори при значително по-големи бюджети. Ето защо по-широкото популяризиране на иновациите в сферата на индустриалната автоматизация в Европа в бъдеще зависи от целенасочени стратегии и програми, базирани на конкретните нужди на бизнеса, обобщават от Reichelt elektronik.

 

     
Източник: Reichelt elektronik; снимки: Dreamstime

Ключови думи: Reichelt elektronik   индустриална автоматизация   роботика   IoT   AI   изкуствен интелект   Big Data   машинно самообучение  

Област: Автоматизация  

ГЕМАМЕКС
Подобни статии
Atics
Ротек
Elmark Automatyka

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Мехатроникс
Маштех 2024
Последно от Новини

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмена публикацияПродуктови офертиКариериБизнесВидео на седмицатаТехнологииОбществени поръчки/ТърговеСъбитиятаПроектиТехнически статииЕ-книги
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...