ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.09.2024 | На Industrial Tech Forum ще научим кои са най-актуалните решения на Zebra Technologies за производството
17.09.2024 | Иновация в задвижването на конвейерни системи от Lenze сред акцентите на Industrial Tech Forum 2024
10.09.2024 | Пътят към дигитална деглобализация и защо автоматизацията изпълнява ключовa роля
10.09.2024 | Scanautomatic превръща Скандинавския регион в световен център на индустриалната автоматизация през октомври
03.09.2024 | Възможност за партньорство в сферата на дигитализацията и сензоризацията на производството
На 24 януари т. г. Европейската комисия стартира нова инициатива за стимулиране на иновациите и разработките в сферата на изкуствения интелект (ИИ) на Стария континент. С целенасочения пакет от мерки ще бъдат подпомагани европейски малки и средни предприятия и стартъп компании в разработката на сигурни и надеждни AI базирани технологии и платформи, които зачитат ценностите и правилата на ЕС.
Инициативата идва в продължение на политическото споразумение относно Законодателния акт за изкуствения интелект (AI Act) – първият всеобхватен нормативен документ за ИИ в света, което беше постигнато през декември 2023 г.
Пакетът включва широк набор от мерки, с които ще бъдат насърчавани разработването, внедряването и използването на изкуствен интелект, като на компаниите от екосистемата, които развиват проекти в това направление, ще бъде предоставян привилегирован достъп до суперкомпютри и други ресурси.
Сред заложените в новия план мерки в подкрепа на европейския бизнес са още:
От ЕК планират също и учредяването на два европейски консорциума за дигитална инфраструктура с участието на държави членки на ЕС. Тези специализирани технологични групи ще се фокусират върху разработката на общоевропейски езикови модели, както и на AI базирани инструменти от последно поколение.
Основна цел ще бъде разрешаването на различни ключови проблеми в градовете чрез цифрови двойници, включително във връзка с олекотяване на пътния трафик, контрол на замърсяването и др.
С въвеждането на пакета от мерки се предвижда изменение на Регламента за EuroHPC JU – съвместното предприятие (СП) за високопроизводителни изчислителни технологии на ЕС, като създаването на фабрики за изкуствен интелект ще бъде новият стълб на инициативата.
От ЕК припомнят, че до 13 февруари т. г. тече съревнованието "Large AI Grand Challenge", в което водеща роля им финансираният от ЕС проект AI-BOOST, а СП EuroHPC осигурява достъп до европейските суперкомпютри. Конкурсът насърчава местни стартиращи предприятия да разработят широкомащабни модели с ИИ и да ги предоставят с отворен код за нетърговска употреба или като публикуват резултатите от научните си изследвания.
До четири обещаващи стартъпа ще получат достъп до изчислителната инфраструктура, а победителите в предизвикателството ще си поделят наградния фонд от 1 млн. долара.
Съгласно новия план ЕК планира да въведе обслужване на едно гише за стартъпи и иноватори от AI екосистемата и да ги подпомага в научни изследвания, разработка на алгоритми, тестване, оценка и валидиране на мащабни ИИ модели. Предвижда се още и развитието на широка гама базирани на изкуствен интелект приложения, които се основават на GPAI модели.
Акцент в пакета от специализирани мерки за технологичната общност в сферата на ИИ е и осигуряване на целево финансиране за генеративен изкуствен интелект по програмите Хоризонт Европа и Дигитална Европа. Очаква се в това направление да бъдат генерирани допълнителни частни и публични инвестиции в общ размер на около 4 млрд. евро до 2027 г., уточняват от ЕК, като допълват, че ще бъдат насърчавани и инвестициите в AI стартъп и скейлъп компании посредством рисков капитал, акселератори и др.
Европейските таланти в областта на генеративния AI ще бъдат подпомагани още посредством образователни и обучителни инициативи, програми за придобиване на умения и преквалифициране.
Ключов стълб от новия план на ЕК за ИИ е и инициативата GenAI4EU, която цели да подкрепи развитието на нови и иновативни приложения на генеративния изкуствен интелект в 14-те индустриални екосистеми в Европа, както и в публичния сектор. Основните технологични области, заложени в проекта, са роботика, здравеопазване, биотехнологии, производство, мобилност, климат и виртуални светове.
Източник: ЕК; снимки: ЕК, Dreamstime
Ключови думи: ЕК Европейска комисия AI изкуствен интелект AI Act МСП стартъпи генеративен ИИ суперкомпютри
Област: Автоматизация
На Industrial Tech Forum ще научим кои са най-актуалните решения на Zebra Technologies за производството
Включете се във виртуален семинар на Cognex, посветен на AI в производството и логистиката
Пътят към дигитална деглобализация и защо автоматизацията изпълнява ключовa роля
Scanautomatic превръща Скандинавския регион в световен център на индустриалната автоматизация през октомври
Cognex разширява функционалността на сензорите In-Sight SnAPP с нов софтуерен брояч с изкуствен интелект
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
06.08.2024 | Акселераторска програма набира дигитални решения за интелигентна индустрия до 6 септември
30.07.2024 | EIT стартира предизвикателството AI Challenge 2024 за предприемачески и стартъп решения с изкуствен интелект
23.07.2024 | EIT Digital обяви програмата Disruptive AI 2024 за подкрепа на стартъпи в сферата на изкуствения интелект
11.06.2024 | ЕК създаде Европейска служба за изкуствен интелект
21.05.2024 | Покана към МСП и стартъпи от Южна Европа да предлагат устойчиви решения на deep tech предизвикателства
06.08.2024 | Акселераторска програма набира дигитални решения за интелигентна индустрия до 6 септември
30.07.2024 | EIT стартира предизвикателството AI Challenge 2024 за предприемачески и стартъп решения с изкуствен интелект
23.07.2024 | EIT Digital обяви програмата Disruptive AI 2024 за подкрепа на стартъпи в сферата на изкуствения интелект
11.06.2024 | ЕК създаде Европейска служба за изкуствен интелект
21.05.2024 | Покана към МСП и стартъпи от Южна Европа да предлагат устойчиви решения на deep tech предизвикателства
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.