ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
15.04.2025 | EtherCAT достигна 88 милиона точки на свързване по цял свят
15.04.2025 | Световният ден на метрологията ще отбележи 150 години от подписването на Конвенцията за метъра
15.04.2025 | Годишната конференция на Next Consult и Salesforce обедини над 280 експерти с единна визия за бъдещето на бизнеса в ерата на AI
08.04.2025 | Българският петаскейл компютър Discoverer успешно бе надграден със системи за изкуствен интелект
08.04.2025 | Новости в индустриалната метрология от ZEISS ще бъдат представени на двудневно събитие в ТУ-Габрово
Промишлените предприятия залагат много на роботиката и автоматизацията и голяма частот тях смятат през следващите пет години да насочат 25% от капиталовите си инвестиции в автоматизирани системи, сочи последното издание на глобалното проучване за използването на роботизирани решения в индустрията 2022 McKinsey Global Industrial Robotics Survey.
Според проучването, изготвено от консултантска компания McKinsey, през следващите пет години секторът на търговията и потребителските стоки ще води по обем на инвестициите в решения за автоматизация, като 23% от представителите на сектора смятат да похарчат над 500 млн. щатски долара за тази цел. 15% са производителите на храни и напитки, които смятат да инвестират в автоматизация, следвани от 8% от компаниите от автомобилния сектор. Най-голям е делът на планиращите подобни инвестиции компании в логистиката – 30%.
Някои аспекти на производствената дейност са по-податливи на автоматизиране от други, като рутинните задачи са на челно място в списъка. Дейности като избиране (picking), опаковане, сортиране, преместване от точка до точка и качествен контрол вече са автоматизирани в известна степен и ще продължат да привличат съществени инвестиции през следващите години. Коренно различно е положението със задачи като асемблиране, щамповане, повърхностна обработка и заваряване, които до голяма степен изискват човешка намеса, и затова е по-малко вероятно да бъдат напълно автоматизирани в краткосрочен и средносрочен план.
Автоматизацията се очертава като нелека задача, като за 71% от компаниите основното предизвикателство са капиталовите разходи, а за 61% – липсата на опит. Налице са все още и опасения, че автоматизацията ще доведе до загуба на работни места. Подобни опасения според McKinsey са неоснователни, тъй като автоматизацията обикновено води до промени в ролите на работниците, а не до излишество на работна ръка.
Пречка пред внедряването на решения за автоматизация за 42% от компаниите е трудното намиране на доставчици на цялостни решения за роботизация в техния регион. Те намират решение в партньорства с интеграторите на вече наличните в производствата им решения, стартиращи компании и доставчици на иновативни решения.
Предприятията изразяват опасения и по отношение на това как ще се вместят новите роботизирани решения в съществуващите пространства и евентуалната невъзможност на машините да взаимодействат с тях. Безопасността и рискът от кибератаки също будят притеснение.
За да помогнат на компаниите да се справят с тези предизвикателства, доставчиците на технологии за автоматизация и роботизация ще трябва не само да дадат убедителни отговори на въпросите, които вълнуват техните клиенти, но и да работят здраво, за да се отличат от конкурентите си.
Клиентите биха искали да видят различни цени, мащаб и иновации. Важни още са качеството на продукта и примерите за успешно реализирани проекти. Доставчиците ще трябва да предложат решения, които са изгодни, внедряват се бързо, надеждни са, безопасни и мащабируеми. Успешен в този контекст би бил модел, при който се предлага цялостна услуга – от инсталация и интеграция до поддръжка и обслужване през целия жизнен цикъл на решението. С това са съгласни 62% от участниците в проучването.
Доставчиците на решения за автоматизация, които могат да предложат роботизация като услуга (robotics-as-a-service) и пълна поддръжка (както на хардуера, така и на софтуера), ще получат съществено конкурентно преимущество. Според проучването на McKinsey 55% от компаниите предпочитат този модел, докато 52% биха предпочели системните интегратори постепенно да предадат отговорностите на екипите на компанията. Сравнително често се избира и вариант, при който се работи с доставчик на оригинално оборудване и софтуерен интегратор, а за поддръжката се ангажират местни компании.
Предлагането на точната услуга в точния момент по точния начин е трудна задача за доставчиците на роботизирани и автоматизирани решения.С оглед на нуждата на промишлените предприятия да повишат производителността, да подобрят качеството, да създадат стабилни снабдителни вериги и да намерят решение на недостига на работна ръка – все проблеми, с които автоматизацията може да се справи, усилието ще бъде добре възнаградено. Доставчиците, които ефективно помагат на компаниите да осъзнаят ползите от автоматизацията и да промотират технологиите в различните сектори, ще реализират големи приходи и ще поемат по позитивна бизнес траектория.
Източник: McKinsey; Снимка: DreamstimeКлючови думи: McKinsey роботизация автоматизация
Област: Автоматизация
WIN Eurasia отваря врати за 31-ото си издание през май с ново мото – "Движени от автоматизацията"
Набират се кандидатури за наградите Industrie 4.0 Awards 2025
Изкуственият интелект завладява сцената на Хановерския панаир
Zebra Technologies придоби словашкия производител на индустриални решения за 3D машинно зрение Photoneo
A3 и BBC стартират документална поредица за еволюцията на автоматизацията и индустриалната трансформация
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
31.03.2025 | Тазгодишната награда Hermes отличава AI базираните индустриални копилоти на Siemens
18.03.2025 | Zebra Technologies придоби словашкия производител на индустриални решения за 3D машинно зрение Photoneo
10.03.2025 | Rockwell Automation разкрива високотехнологична научноизследователска лаборатория в Европа
03.02.2025 | Италиански разработчик на модулна MES платформа от ново поколение търси партньори
28.01.2025 | Пазарът на Internet of Things решения прехвърля трилионната бариера тази година
31.03.2025 | Тазгодишната награда Hermes отличава AI базираните индустриални копилоти на Siemens
18.03.2025 | Zebra Technologies придоби словашкия производител на индустриални решения за 3D машинно зрение Photoneo
10.03.2025 | Rockwell Automation разкрива високотехнологична научноизследователска лаборатория в Европа
03.02.2025 | Италиански разработчик на модулна MES платформа от ново поколение търси партньори
28.01.2025 | Пазарът на Internet of Things решения прехвърля трилионната бариера тази година
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.