Automation Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Индустриалната РОБОлюция и умните фабрики: какво ни очаква през 2025 г.?

Като технически журналисти вече близо три десетилетия следим отблизо новостите в областта и сме свидетел на не една и две революционни концепции, епохи и новости…

 

Това, което обаче наистина ни изумява през последните години, са не толкова самите технологии, а темповете, мащабите и начините, с които те се разпространяват и променят производствената реалност.

 

Базирайки се на ежедневния поток от публикации в деветте портала от групата IndustryInfo.bg и в Инженеринг ревю – списанието на българската индустрия, касаещи производствените технологии, можем да обобщим следните основни тенденции, които според нас ще са актуални през 2025 г. и ще трасират пътя на бъдещите разработки и пробиви:

 

Изкуствен интелект, истински ползи

 

Изкуственият интелект (ИИ) е новата реалност в производствения сектор. Докато масовият потребител си играе да генерира картинки или да пише домашни, големите играчи в индустрията отдавна извличат максимума от AI алгоритмите и машинното самообучение. С ИИ предприятията овладяват океана данни от интелигентните сензори и постигат наистина чудеса по отношение на производителността, енергийната ефективност и операторското управление.

 

Приложенията на AI алгоритмите в производството се разпространяват много бързо – прогнозна поддръжка, управление на роботи, машини и мрежи от свързано оборудване, генеративен промишлен дизайн и какво ли още не.

 

 

РОБОлюцията в заводите

 

На прага сме на следващия еволюционен скок в автоматизацията – тоталното роботизиране. Не остават възможни задачи, дейности и процеси, за които да няма техническо решение за автоматизиране и роботизация. Макар и не много все още, автономните фабрики са реалност и по въпроса сериозно се работи. Въпросът отдавна не е дали и кога ще се случи, а кой и как ще е най-отпред и ще пренареди пазара. 

 

Технологичното обезпечаване на тази концепция търпи забележително развитие: "биоразнообразието" в индустриалната роботика става все по-голямо, а представителите му – все по-съвършени: от конвенционалните манипулатори, които няма да допуснат да станат част от "праисторията", през AGV и AMR платформите, колаборативните системи, интелигентните хуманоиди и хибридните моботи (мобилни коботи), до дроновете… Далеч не са футуристика и концепции, като (Enterprise) Manufacturing Intelligence, Human-Robot Collaboration, Custom manufacturing и др.

 

 

Данните: новото гориво на индустриалните иновации

 

Данните са основната разменна валута на дигитализирания свят и това съвсем не е новост. През последните години индустрията е залята от цунами от данни. Темповете, с които се развиват сензоризацията и IIoT платформите, дигиталните двойници, метавселената, 5G и блокчейн технологиите, облачните и периферните изчисления и т. н., бяха невъобразими допреди десетилетие. Днес благодарение на тези иновации умните фабрики на практика "оживяват" – със своеобразните си сетива, интелект и автономни функции.

 

Машини с визия

 

С всяка изминала година ставаме свидетели на все по-революционни новости при производствените машини – един иначе сравнително консервативен сегмент. Само си помислете за всичко, което сте чели, виждали или дори вече използвате: иновациите при свързаността и интелигентните функции, автоматизацията и роботизираното обслужване, технологиите за обработка, машинното зрение, човеко-машинните интерфейси, 3D печата и хибридните методи, добавената и виртуалната реалност…

 

Списъкът би могъл да продължи дълго още, но изводът е един – машините в модерните фабрики вече са "живи": виждат, мислят, действат прецизно, комуникират и следват пулса на забързаното производство като перфектно звено от екосистемата.

 

 

Без загуби: интелигентна ефективност в цеха

 

Ако модерната индустрия има свой цвят, той е… 50 нюанса зелено. В контекста на повсеместния стремеж към намаляване на експлоатационните разходи и декарбонизация, решенията за енергийна и ресурсна ефективност на производствените процеси удрят тавана по функционалност и свързаност, а нисковъглеродните технологии вземат все по-голям превес.

 

Всичко за умните фабрики – в ново специално издание за 2025 г.

 

Споменатите тенденции далеч не обхващат всичко ново и интересно, което се случва под технологичния небосклон през 2025 г. За да влезем в повече дълбочина и да презентираме за специалистите от сектора какво и как наистина е постигнато и се предлага и прави по света и у нас по отношение на революционните технологии, екипът на TLL Media подготвя специално издание на тема "Продукти и решения за умни фабрики".

 

Новият специален брой на Инженеринг ревю – списанието на българската индустрия, ще е достъпен безплатно в печатен и електронен вариант за професионалистите в техническия сектор. Очаквайте го през юли 2025 г.!

 

     
Източник: TLL Media; снимки: Dreamstime

Ключови думи: TLL Media   Инженеринг ревю   специално издание   умни фабрики   изкуствен интелект   роботизация   дигитализация  

Област: Автоматизация  

ГЕМАМЕКС
Подобни статии
Ротек
Elmark Automatyka

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Мехатроникс
Последно от Технологии

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмена публикацияПродуктови офертиБизнесВидео на седмицатаПроектиОбществени поръчки/ТърговеКариериЕкспертноСъбитиятаТехнологииТехнически статии
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...