ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
22.04.2025 | Уебинар проучва потенциала и приложенията на AI технологиите в системите за управление на движението
22.04.2025 | INSAIT придоби мощен изчислителен клъстер за изкуствен интелект от последно поколение
22.04.2025 | ЕК отвори четири покани на обща стойност 140 млн. евро за внедряване на ключови дигитални технологии
22.04.2025 | Регионалната изложбена платформа all about automation продължава да разширява обхвата си
15.04.2025 | EtherCAT достигна 88 милиона точки на свързване по цял свят
Изкуственият интелект (AI) води европейския производствен сектор към тотална трансформация. Технологията, която изглеждаше футуристична и абстрактна само преди няколко години, вече променя статуквото не само в индустрията на Стария континент, но и в научноизследователския, академичния сектор и политическото пространство.
С тази теза от Мрежата за иновации и знания в производството към Европейския институт за иновации и технологии EIT Manufacturing – иновационната общност, която свързва водещите производители в Европа, представят актуален поглед към възможностите, които AI платформите предлагат за развиващите се икономики в ЕС, базиран на отзвука от наскоро провелата се конференция RIS Hubs Conference 2024 в Будапеща.
Озаглавена "Как AI ще промени облика на производствената индустрия в развиващите се пазари", публикацията на сайта на EIT Manufacturing прави обзор на акцентите от форума, който беше организиран по линия на програмата за изграждане на регионален иновационен капацитет на EIT – "Regional Innovation Scheme" (EIT RIS).
Основна цел на събитието бе да изследва ефекта от внедряването на изкуствен интелект в производствения сектор през погледа на регионалните иновационни хъбове (RIS) в рамките на програмата – компании, стартъпи, инкубатори, научноизследователски центрове, академични институции и др.
Такива функционират в България, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Литва, Полша, Португалия, Румъния, Словакия и Словения. В конференцията се включиха над 100 експерти от 27 държави, включително и представители на Cleantech Bulgaria – официален хъб мениджър на EIT Manufacturing у нас.
Участниците във форума се обединиха около твърдението, че производствената индустрия в Европа и в частност – в развиващите се държави и икономики, може да достигне изцяло нови нива на технологична модернизация с помощта на изкуствения интелект. Сред ключовите приложения на AI платформите, които бяха откроени на конференцията, са прогнозната поддръжка, качественият контрол, процесната автоматизация, анализът на данни и оптимизацията на веригите за доставка.
"AI платформите, заедно с Industry 4.0 иновациите, дават нов облик на производството и лийн практиките във фабриките на бъдещето, като повишават ефективността и устойчивостта. Възприемайки тези нови подходи, компаниите в развиващите се региони на Европа могат да постигнат поне 6% годишен ръст в производителността, сочат изчисленията на консултантската агенция Bain & Company. Докато големите корпорации получават лесен достъп до средства обаче, преходът към дигитализацията остава труден и скъп процес за малките и средни бизнеси", коментират от EIT Manufacturing.
Ето защо като основна пречка пред МСП при внедряването на AI технологии и обучаването на персонала за работа с тях от иновационната мрежа изтъкват значителните средства, които са необходими.
"Зависимостта на Европа от глобалните пазари по отношение на енергийните ресурси и технологиите, застаряващото население и демографската криза могат да доведат до още по-нататъшно задълбочаване на проблема с недостига на квалифициран персонал. Същевременно обаче дигитализацията ще направи работните места в производствения сектор по-безопасни и атрактивни, което ще тласне напред иновационните процеси и ще превърне Европа в глобален лидер в устойчивото производство", считат от EIT Manufacturing.
Като пример за трансформиращата роля на AI беше даден проектът ArcLub ONE, реализиран в Чехия и Словения, по линия на който се разработва патентована технология с изкуствен интелект за по-устойчиво криогенно рязане и по-зелена металообработка. Иновацията обещава значително да подобри екологичната пригодност на машините и операциите за обработване на алуминий, олекотени сплави и композитни материали чрез намаляване на топлината, енергията, загубите и отпадъците.
Технологията е приложима в автомобилостроенето, производството на медицинска техника, авиокосмическия и други сектори и притежава потенциала да доведе до истинска революция в производството, стана ясно още по време на конференцията на EIT Manufacturing.
Източник: EIT Manufacturing; снимки: Dreamstime
Ключови думи: EIT EIT Manufacturing изкуствен интелект AI европейско производство ЕС развиващи се икономики развиващи се пазари Cleantech Bulgaria устойчивост дигитализация
Област: Автоматизация
Уебинар проучва потенциала и приложенията на AI технологиите в системите за управление на движението
INSAIT придоби мощен изчислителен клъстер за изкуствен интелект от последно поколение
ЕК отвори четири покани на обща стойност 140 млн. евро за внедряване на ключови дигитални технологии
Регионалната изложбена платформа all about automation продължава да разширява обхвата си
Годишната конференция на Next Consult и Salesforce обедини над 280 експерти с единна визия за бъдещето на бизнеса в ерата на AI
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
08.04.2025 | Българският петаскейл компютър Discoverer успешно бе надграден със системи за изкуствен интелект
25.03.2025 | Набират се кандидатури за наградите Industrie 4.0 Awards 2025
24.03.2025 | Две серии честотни задвижвания на Rockwell Automation бяха сертифицирани за киберсигурност по стандарта IEC 62443-4-2
11.03.2025 | A3 и BBC стартират документална поредица за еволюцията на автоматизацията и индустриалната трансформация
21.02.2025 | Индустриалната РОБОлюция и умните фабрики: какво ни очаква през 2025 г.?
08.04.2025 | Българският петаскейл компютър Discoverer успешно бе надграден със системи за изкуствен интелект
25.03.2025 | Набират се кандидатури за наградите Industrie 4.0 Awards 2025
24.03.2025 | Две серии честотни задвижвания на Rockwell Automation бяха сертифицирани за киберсигурност по стандарта IEC 62443-4-2
11.03.2025 | A3 и BBC стартират документална поредица за еволюцията на автоматизацията и индустриалната трансформация
21.02.2025 | Индустриалната РОБОлюция и умните фабрики: какво ни очаква през 2025 г.?
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.