ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
Професиите в областта на индустриалната автоматизация са обект на непрекъсната еволюция. В ранните години на автоматизираното производство професионалистите в областта е било необходимо да разбират предимно от аналогови изчислителни системи, пневматично управление и релейна логика.
На днешните специалисти в тази сфера им е нужен значително по-богат инструментариум от знания и умения – от по-конвенционалните аспекти на автоматиката, като PLC програмирането и контролно-измервателното оборудване, до експертиза в полето на мрежовите протоколи, базите данни и виртуализацията.
В първите дни на новата година от Международната асоциация по автоматизация (ISA) публикуваха актуален преглед на възможностите за кариерно развитие в областта с фокус върху това как работната сила в сегмента се трансформира под влиянието на Industry 4.0 и как последната технологична революция в индустрията качествено изменя пакета от изисквания към съвременните специалисти по промишлена автоматизация.
Според експертите от браншовата организация иновации, като добавената реалност, индустриалния интернет на нещата (IIoT) и дигиталните двойници, са сред водещите фактори, оформящи модерния кариерен профил на професионалистите в сферата на автоматизацията.
Отправяйки поглед към следващите няколко години, от ISA прогнозират кои ще са най-популярните нови роли на пазара на труда в сегмента, които най-адекватно биха отговаряли на търсенето и потребностите на сектора, както и на актуалната степен на технологична зрялост на глобалната индустрия. Това са:
От ISA отбелязват, че изкуственият интелект (AI) и машинното самообучение (ML) често се използват като взаимозаменяеми термини, макар реално втората технология да е подвид на първата. Интерес набира една от формите на ML, известна като "контролирано самообучение", която включва обучителен софтуер, използващ специфични набори от данни. Ако предоставената информация е достатъчна, платформата може да идентифицира нови набори от данни, подходящи за по-нататъшно самообучение. Едно от възможните приложения е анализ на изображения с цел откриване на потенциални дефекти по повърхности, например поражения от корозия.
"Разработката на решения на базата на AI и ML изисква детайлен пакет от технически умения у специалиста, включително добро познаване на индустриалните среди, отлични знания по математика, физика и анализ на данни. Всъщност обаче това до голяма степен се припокрива с изискванията към всеки съвременен експерт по индустриална автоматизация, който е нужно в детайли да познава физичните процеси, както и основната технология, с която работи, наред с нейните приложения", посочват от Асоциацията.
С напредъка на иновациите в сферата на автономните системи те стават все по-жизнеспособни в пазарен аспект, подчертават от ISA, като допълват, че нарастващ брой компании в сегмента развиват нови типове автономни превозни средства за специфични бизнес цели. Като пример експертите дават дронове за автономно интелигентно сканиране на промишлени обекти, които поддържат оптимална дистанция при инспекция и самооптимизират маршрутите си чрез триизмерно визуализиране с цел най-ефективно придвижване из конкретната среда.
Друго популярно приложение на автономните технологии са мобилните роботизирани системи – колесни или ходещи, за индустриални приложения. Те могат да бъдат комбинирани със стандартни или термовизионни камери, лазерни скенери и дори газ детектори, за да могат самостоятелно да обследват опасни обекти, които биха представлявали твърде голям риск за хората, добавят от браншовата организация.
"Автономните операции са изключително комплексно инженерно предизвикателство, особено що се отнася до управлението. За целта са необходими усъвършенствани контролни алгоритми, както и множество различни типове сензори и изпълнителни устройства. Освен да разработва алгоритми за автономна навигация, един инженер на автономни системи в бъдеще ще е необходимо да може да проектира и създава и разнообразен набор от устройства – цяла продуктова екосистема, която да развива, тества и поддържа", обясняват от ISA.
Понастоящем глобалният пазар на решения за автоматизация в интелигентния дом се оценява на около 10 млрд. щатски долара. Според прогнозите на маркетинговите анализатори в следващите години (до 2032 г.) се очаква над шесткратен ръст на сегмента – до 633 млрд. долара.
"Интеграцията между изкуствения интелект и дигиталните асистенти позволява значително по-комфортно и персонализирано потребителско преживяване. Това до голяма степен повлиява предпочитанията на потребителите", разкриват от Асоциацията.
Според експертите най-търсени в сегмента на smart home автоматизацията към момента са интелигентните измервателни уреди, умните термостати, крушки и други устройства с безжична функционалност и възможност за взаимодействие с физическата среда.
"Тази интеракция до голяма степен наподобява взаимодействието с конвенционалното оборудване за измерване и управление, с което специалистите по индустриална автоматизация масово имат опит. Обезпечаването на мрежите за домашна и сградна автоматизация със специални системи и решения за сигурност е друго направление, в което ще се търсят все повече професионалисти през идните години", убедени са от ISA.
От Международната асоциация по автоматизация цитират и неотдавнашно проучване на Deloitte, озаглавено "Бъдещето на работните места в производството". Изследването има за цел да идентифицира какви ще бъдат водещите професии в производствения сектор в дигиталната епоха.
"За да илюстрират прогнозите си, от Deloitte създават десет примерни кариерни профила, всеки от които описва дадена длъжност с потенциал да придобие широка популярност в ерата на дигиталната трансформация. Четири от наименованията на профилите реално комбинират съществуваща професионална роля (например "QA мениджър/мениджър по осигуряване на качеството") с термините "интелигентен" или "смарт".
Останалите шест прогнозни кариерни позиции включват микс от нова технология и конвенционална позиция (например "Инженер дигитални двойници") или описват тясно специализирана компетенция, която може да се прилага самостоятелно или като част от по-широка длъжностна характеристика (като "Координатор на данни от безпилотни летателни системи")", обобщават от Асоциацията.
Източник: ISA; снимки: Dreamstime
Ключови думи: ISA автоматизация кариери инженери изкуствен интелект машинно самообучение автономни системи дронове мобилни роботи smart home IoT
Област: Автоматизация
Може ли AI да се превърне в трамплин за производството в развиващите се европейски икономики
Търсенето на SCADA системи продължава да расте, но киберсигурността остава предизвикателство
През февруари IFAM отбелязва две десетилетия на събитийната сцена в региона на ЦИЕ
Elmatic от Elmark Automation – иновация, която движи индустрията напред
С 1,5 млрд. евро подкрепят изграждането на първите седем фабрики за изкуствен интелект в ЕС
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
14.01.2025 | Може ли AI да се превърне в трамплин за производството в развиващите се европейски икономики
14.01.2025 | Търсенето на SCADA системи продължава да расте, но киберсигурността остава предизвикателство
13.01.2025 | През февруари IFAM отбелязва две десетилетия на събитийната сцена в региона на ЦИЕ
19.12.2024 | Стратегии за внедряване на Индустрия 4.0 в предприятията
14.01.2025 | Може ли AI да се превърне в трамплин за производството в развиващите се европейски икономики
14.01.2025 | Търсенето на SCADA системи продължава да расте, но киберсигурността остава предизвикателство
13.01.2025 | През февруари IFAM отбелязва две десетилетия на събитийната сцена в региона на ЦИЕ
19.12.2024 | Стратегии за внедряване на Индустрия 4.0 в предприятията
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.