ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
14.01.2025 | Може ли AI да се превърне в трамплин за производството в развиващите се европейски икономики
14.01.2025 | Търсенето на SCADA системи продължава да расте, но киберсигурността остава предизвикателство
13.01.2025 | През февруари IFAM отбелязва две десетилетия на събитийната сцена в региона на ЦИЕ
07.01.2025 | Кои ще са най-търсените кариерни роли в сферата на автоматизацията през следващите години
19.12.2024 | Стратегии за внедряване на Индустрия 4.0 в предприятията
Седем технологични консорциума бяха избрани от Европейското съвместно предприятие за високопроизводителни изчисления (EuroHPC) да изградят и управляват първото поколение "фабрики за изкуствен интелект" (AI Factories) в Европа.
В тях ще бъдат вложени общо 1,5 милиарда евро посредством комбинация от национално и европейско финансиране. Половината от тази сума ще бъде осигурена от ЕС чрез Програма "Цифрова Европа" в сегмента на AI инфраструктурата, както и по линия на Програма "Хоризонт Европа" чрез бюджета за т. нар. AIF услуги.
"Това е важен крайъгълен камък за Европа в изграждането на процъфтяваща екосистема за обучение на усъвършенствани AI модели и разработване на AI решения. ЕС вече е една стъпка по-близо до реализиране на ангажимента на президента Урсула фон дер Лайен за създаване на първите фабрики за изкуствен интелект", коментират от ЕК.
Седемте AI фабрики ще бъдат ситуирани във водещи научноизследователски и технологични хъбове на Стария континент:
В проектите участват общо 15 страни членки и две държави, членуващи в EuroHPC. Португалия, Румъния и Турция се присъединяват към "BSC AIF". Австрия и Словения са част от "ITA4LIA", а Чехия, Дания, Естония, Норвегия и Полша – от "LUMI AIF". Други държави членки също проявяват интерес да партнират на одобрените проекти или да разработят предложения за нови такива. Следващият краен срок за подаване на предложения за нови AI фабрики е 1 февруари 2025 г.
Пет от домакините на бъдещите фабрики ще внедрят в тях нови суперкомпютри от световна величина, оптимизирани за високопроизводителна работа с изкуствен интелект. Това са центровете във Финландия, Германия, Италия, Люксембург и Швеция.
Фабриката за изкуствен интелект в Испания ще бъде резултат от надграждане на съществуващата суперизчислителна система на EuroHPC, MareNostrum 5. В Гърция ще бъде създадена и управлявана фабрика за изкуствен интелект, свързана със суперкомпютъра DAEDALUS, част от мрежата на EuroHPC, който в момента се внедрява.
AI фабриките в Испания и Финландия също ще разполагат с експериментална платформа, предоставяща авангардна инфраструктура за разработване и тестване на иновативни AI модели и приложения и насърчаване на сътрудничеството в цяла Европа, съобщават още от ЕК.
Така първото поколение фабрики за изкуствен интелект в Европа, което се очаква да бъде реализирано през 2025 и 2026 г., ще разполага с над два пъти по-голям изчислителен капацитет от този на EuroHPC предвид специфичните му потребности. По този начин неимоверно ще се разширят възможностите на ЕС в областта на изкуствения интелект, допълват от Комисията.
"AI фабриките ще обединят ключовите съставки, необходими за успех в сферата на изкуствения интелект: изчислителна мощност, данни и талант. Те ще осигурят достъп до огромния изчислителен капацитет, от който се нуждаят стартъпите, индустрията и изследователите, за да разработват нови AI модели и платформи. Значим потенциал за развитие има в областта на европейските големи езикови модели, както и при специализираните вертикални AI модели, фокусирани върху конкретни сектори или приложения", посочват от ЕК.
Мащабният проект, включващ изграждането и експлоатирането на седем високопроизводителни съоръжения, се очаква да даде силен тласък на индустриалните AI приложения на Стария континент. Стартиращите компании и МСП в сегмента ще имат възможност да генерират ръст в стратегически за ЕС сектори, като финанси, автомобилостроене и автономни системи, киберсигурност, селскостопански технологии и храни, образование, изкуство и култура, зелена икономика и космос, разкриват от Комисията.
"AI екосистемите ще се развиват около суперкомпютрите в мрежата на EuroHPC, свързваща университети и академични организации, центрове за суперизчисления, представители на индустрията и инвеститори. Така ще се осигури връзка между върховите постижения, таланта и финансовите възможности, необходима за успешното развитие и разширяване на бизнеси в областта на изкуствения интелект", обобщават от ЕК.
Източник: ЕК; снимки: Dreamstime
Ключови думи: ЕК EuroHPC AI Factories AI фабрики фабрики за изкуствен интелект изкуствен интелект суперкомпютри високопроизводителни изчисления
Област: Автоматизация
Може ли AI да се превърне в трамплин за производството в развиващите се европейски икономики
През февруари IFAM отбелязва две десетилетия на събитийната сцена в региона на ЦИЕ
Кои ще са най-търсените кариерни роли в сферата на автоматизацията през следващите години
Yaskawa 300S+ – съвместима, надеждна, налична
Дигитализация в склада – тема на предстоящ виртуален семинар
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
26.11.2024 | Нова лаборатория по автоматизация вече е на разположение на студентите в ТУ-Габрово
22.10.2024 | Ехнатон дари съвременна апаратура за автоматизация на ХТМУ
21.10.2024 | НКИЗ изгражда хъб за дигитални решения с VR лаборатория в индустриалния парк в Божурище
06.08.2024 | Акселераторска програма набира дигитални решения за интелигентна индустрия до 6 септември
30.07.2024 | EIT стартира предизвикателството AI Challenge 2024 за предприемачески и стартъп решения с изкуствен интелект
26.11.2024 | Нова лаборатория по автоматизация вече е на разположение на студентите в ТУ-Габрово
22.10.2024 | Ехнатон дари съвременна апаратура за автоматизация на ХТМУ
21.10.2024 | НКИЗ изгражда хъб за дигитални решения с VR лаборатория в индустриалния парк в Божурище
06.08.2024 | Акселераторска програма набира дигитални решения за интелигентна индустрия до 6 септември
30.07.2024 | EIT стартира предизвикателството AI Challenge 2024 за предприемачески и стартъп решения с изкуствен интелект
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.