Automation Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Индустриалната метавселена – квантов скок в технологиите или добър маркетингов трик?

Следващата голяма технологична революция или прекомерно надут рекламен балон? Мненията относно т. нар. индустриална метавселена остават полюсно противоположни. Организаторите на водещото световно изложение за интелигентна автоматизация и роботика automatica в Мюнхен пречупват темата през призмата на събитието, чието следващо издание ще се проведе от 24 до 27 юни 2025 г., за да проучат до каква степен ще бъде застъпена в експозициите на глобалните брандове и какъв е потенциалът на концепцията да трансформира индустрията в бъдеще.

 

От Мюнхенския панаир подчертават, че колкото и впечатляващи да изглеждат възможностите на подобна всеобхватна платформа за света на производството и промишлеността, технологията е в твърде ранна фаза на развитие, за да бъде подобаващо оценена.

 

Потенциалните ползи и практическите приложения

 

Данните от скорошно проучване на немската асоциация на дигиталната икономика Bitkom, цитирани от Messe Muenchen, показват, че повечето потенциални потребители на индустриалната метавселена все още подхождат резервирано към ползите от нея. Една на всеки три компании, участвали в изследването, счита технологията за ключова с оглед на бъдещето, но не повече от една на осем фирми реално е проучвала практическите й приложения. Според браншовия съюз на германския информационен и телекомуникационен бранш са необходими действия за промяна на нагласите.

 

"Да изчакаме и да видим – това не е реална стратегия. Немският бизнес вече трябва да обмисля възможни приложения на метавселената и да следи отблизо новостите в тази област", убеден е главният изпълнителен директор на Bitkom д-р Бернхард Рохледер.

 

Анализаторите посочват, че automatica 2025 е идеалната възможност за изследване отблизо на тази иновативна концепция, която обещава да се превърне в своеобразен квантов скок в индустриалните технологии. Потенциалните преимущества на метавселената са прекалено значими, за да бъдат пренебрегвани, смята инж. Ралф Хьогел, изтъкнат международен експерт в сферата на автоматизацията и високите технологии, главен редактор на водещи технически журнали в Германия и регулярен автор на публикации от името на Messe Muenchen.

 

Как "оживяват" дигиталните двойници?

 

Специалистът дава за пример измислен сценарий, в който робот за палетизиране, инсталиран в една от многото технологични линии на предприятие за производство на бисквити, дава проблем. Автоматично се изпраща съобщение към екипа, проектирал и обслужващ линията. Ангажираният проектен инженер поставя на главата си шлем за виртуална реалност, а аватарът му бързо намира и започва да взаимодейства с дигиталния двойник на робота в метавселената в реално време, за да открие проблема.

 

Двойникът не е изграден на базата на техническа документация, а на актуалното състояние на системата в конкретния момент, "на живо". Аватарът може безопасно и безпроблемно да "обходи" цялата линия и да инспектира робота от всеки възможен ъгъл, без риск от сблъсък и още по-важното – без необходимост инженерът да се придвижва физически до цеха.

 

 

Как метавселената среща индустрията?

 

Всичко онова, което изглежда лесно и интуитивно във виртуалния свят, всъщност е плод на много работа, време и усилия за подготовка, подчертава Хьогел. "Индустриалната метавселена е способна да функционира, само ако всеки компонент има свой цифров двойник и може да комуникира с него чрез стандартизиран модел за обмен на данни. Това означава, че самата система поначало е необходимо да бъде проектирана като "Metaverse-ready" или с готовност за внедряване в подобно приложение, на основата на платформа, до която всяка ангажирана страна има достъп", добавя експертът.

 

Именно във възможностите за широка отдалечена колаборация се коренят същинските ползи от метавселената, вярва Хьогел. "Ако всеки, зает с планирането, проектирането, инсталирането и въвеждането в експлоатация на решението за автоматизация (а това са много хора), не само работи със, а на практика във една и съща платформа, разработката значително се ускорява, а всички грешки във връзка с недостатъчна или лоша координация могат да бъдат избегнати", обобщава анализаторът.

 

Как работят системи, които още дори не са конструирани?

 

Друг съществен плюс на концепцията за метавселена в индустрията е възможността машини, роботи, системи и  цялостни линии да бъдат тествани в работен режим за потенциални неизправности още преди дори да бъдат конструирани.

 

Фотореалистичните дигитални двойници на оборудването генерират и събират огромни обеми от данни за физическите оригинали, които да помогнат за изчистване и оптимизиране на дизайна и функциите, преди да се пристъпи към реалното им асемблиране. А платформата може да продължи да се използва в рамките на целия жизнен цикъл на машината или линията, което превръща цифровите двойници в ключова технология за индустриалната метавселена, обобщават от Мюнхенския панаир.

 

 

Като пример за реално приложение на концепцията експертите дават дигиталната фабрика (Digital Native Factory) на Siemens в Нанкин, Китай, планирана и симулирана във виртуална среда още преди първата копка. Това дава на проектантите възможност да отстранят предварително всички потенциални проблеми във връзка с дизайна на сградата и оборудването, чието елиминиране при свършен факт би коствало на компанията много време и средства. В реализацията с AI технология се включват и от NVIDIA, a чрез отворената дигитална платформа Xcelerator и други компании могат да използват опита от проекта, за да ускорят цифровата си трансформация, посочват от Messe Muenchen.

 

Какво ще видим на automatica 2025?

 

Сред изложителите на automatica 2025, които ще демонстрират решения, базирани на виртуална и добавена реалност, цифрови двойници и други технологии от арсенала на индустриалната метавселена, са Sick, Schunk, igus и т. н. По време на събитието глобалните брандове ще акцентират върху мощта на концепцията не само при проектиране и симулиране на оборудване, но и в продуктовия дизайн, където процесите могат да бъдат значително ускорени и да станат много по-ефективни и устойчиви.

 

Според експертите е време всички да поемат на пътешествие до метавселената, особено малките и средните предприятия, които разполагат с ограничени бюджети. На световното изложение в Мюнхен посетителите ще имат възможност да научат как по-малките бизнеси могат да се възползват от предимствата на технологията, дори без екипите им да разполагат със специални познания или умения – чрез виртуални двойници на продукти по заявка, дигитално разширяване на работни станции и роботи и други интересни приложения.

 

 

"Изложението ще бъде отлична възможност за всички ни да видим докъде са стигнали специалистите в автоматизацията по пътя към индустриалната метавселена – решения за "първи стъпки" в концепцията, нови бизнес модели и т. н. Защото едно е сигурно – развитието на тази идея изисква колаборация", посочват от Messe Muenchen. Виртуалният свят на индустрията не се създава от една единствена компания или няколко партньори в консорциум. Ето защо сътрудничеството и широката оперативна съвместимост между технологията са критични условия за изграждане на промишлена метавселена, категорични са експертите.

 

В тази връзка automatica 2025 ще осигури обширна платформа за създаване на нови партньорства и то лично – без аватари и дигитални двойници, подчертават организаторите на събитието. "Колкото и невероятни да са предимствата на метавселената при разработката, пуска и управлението на индустриално оборудване и дори на цели заводи, при изложенията виртуалните платформи не са особено успешни – техническата общност все още твърдо предпочита да се среща и обменя идеи на живо", завършват от Messe Muenchen.

 

     
Източник: Messe Muenchen; снимки: Dreamstime

Ключови думи: automatica   Messe Muenchen   Мюнхенски панаир   индустриална метавселена   метавселена   дигитални двойници   виртуална реалност  

Област: Автоматизация  

ГЕМАМЕКС
Подобни статии
Ротек
Elmark Automatyka

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Мехатроникс
Последно от Технологии

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмена публикацияПродуктови офертиБизнесВидео на седмицатаПроектиОбществени поръчки/ТърговеСъбитиятаТехнологииКариериТехнически статии
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...