ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
Носимите устройства (т. нар. "wearables") стават все по-популярно средство за повишаване на безопасността и ефективността на хората, работещи в индустрията, сочи актуален доклад на Market Research Future. Интелигентни часовници и гривни, AR, VR и XR очила, каски и шлемове, умно облекло и екзоскелети – това са само част от атрибутите на работниците във фабрики, складове, мини и други промишлени обекти в редица предприятия, ориентирани към бъдещето.
През 2022 г. глобалният пазар на индустриални носими устройства е на стойност 10,7 млрд. щатски долара, а през 2023 г. – 12,05 млрд. долара, показват данните на маркетинговата агенция. Прогнозите на анализаторите са за над троен ръст в сегмента само за десетилетие – до 2032 г., когато се очаква той да достигне стойност от над 35 млрд. долара.
Според проучването на Market Research Future към момента тази категория обхваща разнообразна продуктова екосистема, която отговаря на потребностите на различни сектори и приложения. Ключова за популяризирането на носимите смарт устройства в производството и промишления сектор е безжичната свързаност в реално време, която се реализира с помощта на технологии, като Bluetooth, Wi-F и Zigbee. Bluetooth е особено важен стандарт за съвременната индустрия поради ниската енергийна консумация и широката съвместимост с различни устройства, подчертават от агенцията.
Wi-Fi осигурява надежден пренос на данни на големи разстояния, обслужвайки индустрии с високоскоростни комуникации, докато Zigbee е отличен избор за системи за непрекъснат мониторинг с ниска мощност.
Северна Америка се нарежда първа в класацията на регионите с най-много продажби на индустриални носими устройства - с 4,5 млрд. щатски долара дял от общия пазар през 2023 г. Европа е втора с 3 млрд. долара, а прогнозите са на Стария континент пазарът да достигне стойност от над 8,5 млрд. долара до 2032 г. вследствие на разгръщането на Industry 4.0 и напредъка на технологиите в редица индустрии.
Сред основните двигатели за очаквания ръст на глобалния пазар на промишлени носими устройства в следващите години са все по-стриктните изисквания за безопасност на работниците, както и нарастващото търсене на гъвкави решения за повишаване на ефективността и производителността на персонала в производството, логистиката и други сектори. Според данните на Market Research Future едни от най-търсените продукти в сегмента са системите, които проследяват жизнените показатели на служителя в реално време, здравословното и емоционалното му състояние, както и решенията с фокус върху безопасността.
Бумът на технологичните иновации, като IoT, изкуствения интелект, виртуалната, разширената и смесената реалност, е друг основен фактор за експоненциалното нарастване на пазара на носими устройства за индустрията в световен мащаб, отбелязват анализаторите. Важни приложения на тези системи са отдалечената колаборация и поддръжка, дистанционното идентифициране и отстраняване на проблеми, обученията на персонала, инструктажите за безопасност чрез виртуални симулации и др. В този смисъл най-търсени са системите, които се поставят на главата (очила, шлемове и др.), изпреварвайки устройствата, носени по тялото (часовници, гривни, пръстени и т. н.)
Ключова тенденция е използването на все повече "hands-free" устройства, които не изискват оператора да ги държи, за да борави с тях. Така работниците могат да вършат други задачи, докато същевременно остават "свързани" и получават необходимата информация от мобилното дигитално устройство. Развитието при 5G комуникациите също разкрива множество нови перспективи в това направление.
Възможността персоналът да получава важни известия за безопасността и други нотификации в реално време и в движение, без да е необходимо за тази цел той да посещава работната си станция или настолния си компютър, като същевременно не се изисква да използва и ръцете си, за да получи съдържанието, е важна крачка напред към концепцията за свързания работник на бъдещето, смятат от Market Research Future.
Безжичните електронни устройства през последните години стават все по-леки, компактни и удобни за носене по тялото благодарение на гъвкавите дисплеи, миниатюризацията, съчетана с интегрирането на все повече процесорна мощ в един и същи форм-фактор и т. н. Друга съществена посока на развитие е интутивността на тези устройства или възможността да бъдат управлявани все по-лесно и удобно, включително с опростени менюта и графични интерфейси, жестове, глас и др.
През 2023 г. едни от най-продаваните и използвани в индустрията устройства са умните каски или шлемове. В този сегмент са реализирани приходи на обща стойност 2,5 млрд. долара, а прогнозите са до 2032 г. тези цифри да се утроят. Следват умните ръкавици за прецизно манипулиране с добавени тактилни и дигитални функции, при които продажбите през миналата година достигат 2 млрд. долара. Динамично се развива и пазарът на интелигентно работно облекло за индустрията с интегрирана електроника, сензори и други иновативни технологии за мониторинг на здравето и безопасността. В този сегмент през 2023 г. са продадени продукти за 1,5 млрд. долара в световен мащаб.
На челна позиция в проучването на Market Research Future с най-голям дял от пазара застават екзоскелетите – 3 млрд. долара с прогноза да достигнат 9 млрд. до 2032 г. Потенциалът на тези системи да намалят натоварването и умората у работници, ангажирани с изтощителен физически труд, ги прави все по-търсени от предприятия в различни сектори. Други популярни продуктови групи в сегмента са носимите сензори, които обикновено се разглеждат като компоненти на по-комплексни устройства. Сами по себе си обаче те са с дял от общия пазар в размер на над 3,05 млрд. долара, поясняват маркетолозите.
Водещи клиентски сектори да производството (където все по-широко се използват смарт очила и други устройства), логистиката (където водят носимите скенери, включително баркод скенерите тип "пръстен", носимите GPS навигатори и др.), здравеопазването, както и минното дело, в което работните условия типично са тежки, а работниците се нуждаят от максимална защита, коментират от агенцията.
Източник: Market Research Future; снимки: Dreamstime
Ключови думи: Market Research Future носими устройства носима електроника индустриална автоматизация виртуална реалност смарт очила AR VR
Област: Автоматизация
Тунизийски стартъп в сферата на IoT и Industry 4.0 технологиите търси европейски партньори
Elmark Automation и Moxa – партньорството, което трансформира индустриалните комуникации в България
С функцията Automation Playback контролерът NX5 на Omron се превръща в "черна кутия" за производствената линия
Elmark Automation – доказани решения за индустрията
Възможности за финансиране в сферите на киберсигурността, 5G технологиите, AI и роботиката
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
03.12.2024 | Дигитализация в склада – тема на предстоящ виртуален семинар
03.12.2024 | Тунизийски стартъп в сферата на IoT и Industry 4.0 технологиите търси европейски партньори
26.11.2024 | Нова лаборатория по автоматизация вече е на разположение на студентите в ТУ-Габрово
26.11.2024 | Глобал-Тест с нов адрес
03.12.2024 | Дигитализация в склада – тема на предстоящ виртуален семинар
03.12.2024 | Тунизийски стартъп в сферата на IoT и Industry 4.0 технологиите търси европейски партньори
26.11.2024 | Нова лаборатория по автоматизация вече е на разположение на студентите в ТУ-Габрово
26.11.2024 | Глобал-Тест с нов адрес
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.