Automation Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Троен ръст на пазара на индустриални носими устройства само за десетилетие

26.11.2024   |   Начало»Новини
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

Носимите устройства (т. нар. "wearables") стават все по-популярно средство за повишаване на безопасността и ефективността на хората, работещи в индустрията, сочи актуален доклад на Market Research Future. Интелигентни часовници и гривни, AR, VR и XR очила, каски и шлемове, умно облекло и екзоскелети – това са само част от атрибутите на работниците във фабрики, складове, мини и други промишлени обекти в редица предприятия, ориентирани към бъдещето.

 

През 2022 г. глобалният пазар на индустриални носими устройства е на стойност 10,7 млрд. щатски долара, а през 2023 г. – 12,05 млрд. долара, показват данните на маркетинговата агенция. Прогнозите на анализаторите са за над троен ръст в сегмента само за десетилетие – до 2032 г., когато се очаква той да достигне стойност от над 35 млрд. долара.

 

Бурно технологично и пазарно развитие

 

Според проучването на Market Research Future към момента тази категория обхваща разнообразна продуктова екосистема, която отговаря на потребностите на различни сектори и приложения. Ключова за популяризирането на носимите смарт устройства в производството и промишления сектор е безжичната свързаност в реално време, която се реализира с помощта на технологии, като Bluetooth, Wi-F и Zigbee. Bluetooth е особено важен стандарт за съвременната индустрия поради ниската енергийна консумация и широката съвместимост с различни устройства, подчертават от агенцията.

 

Wi-Fi осигурява надежден пренос на данни на големи разстояния, обслужвайки индустрии с високоскоростни комуникации, докато Zigbee е отличен избор за системи за непрекъснат мониторинг с ниска мощност.

 

Северна Америка се нарежда първа в класацията на регионите с най-много продажби на индустриални носими устройства - с 4,5 млрд. щатски долара дял от общия пазар през 2023 г. Европа е втора с 3 млрд. долара, а прогнозите са на Стария континент пазарът да достигне стойност от над 8,5 млрд. долара до 2032 г. вследствие на разгръщането на Industry 4.0 и напредъка на технологиите в редица индустрии.

 

 

Сред основните двигатели за очаквания ръст на глобалния пазар на промишлени носими устройства в следващите години са все по-стриктните изисквания за безопасност на работниците, както и нарастващото търсене на гъвкави решения за повишаване на ефективността и производителността на персонала в производството, логистиката и други сектори. Според данните на Market Research Future едни от най-търсените продукти в сегмента са системите, които проследяват жизнените показатели на служителя в реално време, здравословното и емоционалното му състояние, както и решенията с фокус върху безопасността.

 

Ключовите технологии и тенденции в сегмента

 

Бумът на технологичните иновации, като IoT, изкуствения интелект, виртуалната, разширената и смесената реалност, е друг основен фактор за експоненциалното нарастване на пазара на носими устройства за индустрията в световен мащаб, отбелязват анализаторите. Важни приложения на тези системи са отдалечената колаборация и поддръжка, дистанционното идентифициране и отстраняване на проблеми, обученията на персонала, инструктажите за безопасност чрез виртуални симулации и др. В този смисъл най-търсени са системите, които се поставят на главата (очила, шлемове и др.), изпреварвайки устройствата, носени по тялото (часовници, гривни, пръстени и т. н.)

 

Ключова тенденция е използването на все повече "hands-free" устройства, които не изискват оператора да ги държи, за да борави с тях. Така работниците могат да вършат други задачи, докато същевременно остават "свързани" и получават необходимата информация от мобилното дигитално устройство. Развитието при 5G комуникациите също разкрива множество нови перспективи в това направление.

 

Възможността персоналът да получава важни известия за безопасността и други нотификации в реално време и в движение, без да е необходимо за тази цел той да посещава работната си станция или настолния си компютър, като същевременно не се изисква да използва и ръцете си, за да получи съдържанието, е важна крачка напред към концепцията за свързания работник на бъдещето, смятат от Market Research Future.

 

 

Безжичните електронни устройства през последните години стават все по-леки, компактни и удобни за носене по тялото благодарение на гъвкавите дисплеи, миниатюризацията, съчетана с интегрирането на все повече процесорна мощ в един и същи форм-фактор и т. н. Друга съществена посока на развитие е интутивността на тези устройства или възможността да бъдат управлявани все по-лесно и удобно, включително с опростени менюта и графични интерфейси, жестове, глас и др.

 

Кои устройства са най-търсени?

 

През 2023 г. едни от най-продаваните и използвани в индустрията устройства са умните каски или шлемове. В този сегмент са реализирани приходи на обща стойност 2,5 млрд. долара, а прогнозите са до 2032 г. тези цифри да се утроят. Следват умните ръкавици за прецизно манипулиране с добавени тактилни и дигитални функции, при които продажбите през миналата година достигат 2 млрд. долара. Динамично се развива и пазарът на интелигентно работно облекло за индустрията с интегрирана електроника, сензори и други иновативни технологии за мониторинг на здравето и безопасността. В този сегмент през 2023 г. са продадени продукти за 1,5 млрд. долара в световен мащаб.

 

На челна позиция в проучването на Market Research Future с най-голям дял от пазара застават екзоскелетите – 3 млрд. долара с прогноза да достигнат 9 млрд. до 2032 г. Потенциалът на тези системи да намалят натоварването и умората у работници, ангажирани с изтощителен физически труд, ги прави все по-търсени от предприятия в различни сектори. Други популярни продуктови групи в сегмента са носимите сензори, които обикновено се разглеждат като компоненти на по-комплексни устройства. Сами по себе си обаче те са с дял от общия пазар в размер на над 3,05 млрд. долара, поясняват маркетолозите.

 

Водещи клиентски сектори да производството (където все по-широко се използват смарт очила и други устройства), логистиката (където водят носимите скенери, включително баркод скенерите тип "пръстен", носимите GPS навигатори и др.), здравеопазването, както и минното дело, в което работните условия типично са тежки, а работниците се нуждаят от максимална защита, коментират от агенцията.

 

     
Източник: Market Research Future; снимки: Dreamstime

Ключови думи: Market Research Future   носими устройства   носима електроника   индустриална автоматизация   виртуална реалност   смарт очила   AR   VR  

Област: Автоматизация  

ГЕМАМЕКС
Подобни статии
Atics
Ротек
Elmark Automatyka

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Мехатроникс
Последно от Новини

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмена публикацияПродуктови офертиКариериБизнесВидео на седмицатаТехнологииОбществени поръчки/ТърговеСъбитиятаПроектиТехнически статииЕ-книги
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...