Automation Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Пътят към дигитална деглобализация и защо автоматизацията изпълнява ключовa роля

10.09.2024   |   Начало»Бизнес
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

Проблемите с веригите на доставките, поредиците от икономически кризи и геополитическата нестабилност през последните години в комбинация с нарастващите изисквания за корпоративна социална отговорност и устойчивост към глобалния бизнес създават условия за развитието на една донякъде очаквана и съвършено логична тенденция – деглобализацията.

 

Компаниите и предприятията по цял свят търсят начини да се подсигурят срещу негативните ефекти вследствие на пандемията и войната между Русия и Украйна и да противостоят на последиците от прекомерната експанзия и географско разпръскване на бизнес звената и операциите си по цялото земно кълбо.

 

В резултат много световни производители от различни сектори изместват фокуса на инвестициите си по-близо до дома, изнесените производства постепенно се завръщат към държавата си на произход (процес, известен като "nearshoring" или "reshoring"), а обемът на международната търговия отчетливо намалява. Повечето индустриални заводи и фирми избират да концентрират капиталовложенията си в диверсификация на местните си продуктови програми и локален бизнес растеж вместо към налагането си на нови и отдалечени пазари.

 

Защо деглобализацията е дигитална?

 

Опосредствана до голяма степен от цифровите технологии, деглобализацията се счита за продукт на дигитализацията. Докато бизнесите се опитват да си гарантират по-добра издръжливост и устойчивост на динамичната икономическа обстановка и да минимизират рисковете, те са изправени пред предизвикателството да се защитават и срещу последиците от самото "свиване на глобалния бизнес балон" или дигиталното деглобализиране.

 

Каква е ролята на автоматизацията в този процес и защо правилното й прилагане е ключово за безпроблемното протичане на деглобализацията, която, оказва се, явно е неизбежна? На този въпрос отговорят от Международната асоциация по автоматизация (ISA) в най-скорошния си доклад, озаглавен "Automation Enables Digital Deglobalization Efforts".

 

В публикацията експертите от браншовата организация защитават тезата, че техниките и технологиите за автоматизация, когато се прилагат от опитни и квалифицирани специалисти, могат да помогнат на глобалния бизнес да оптимизира усилията си в посока дигитална деглобализация, да подсигури веригите си на доставка, да постигне по-висока корпоративна и екологична социална отговорност и същевременно да се предпази от отрицателните резултати от деглобализирането.

 

 

Негативни последици от деглобализацията

 

Според анализаторите от ISA тенденцията към обратно концентриране на разпръснатите по цял свят производства води със себе си следните ефекти:

 

  • Нарастваща необходимост от съхраняване и обработка на данни в рамките на националните граници;
  • Предизвикателства при споделянето на информация, особено в контекста на увеличаващите се киберрискове;
  • Рестрикции върху трансфера на технологии, които забавят иновационните процеси;
  • Разнородни регулаторни подходи и стандарти, които трябва да се синхронизират на национално ниво и могат да възпрепятстват безпроблемните по-нататъшни глобални бизнес операции;
  • Намаляване на обема на международната търговия и трансграничните инвестиции;
  • Затруднено "прехвърляне" на постигнати ползи по отношение на производителността от една държава в друга;
  • Забавяне на бизнес растежа;
  • Забавяне на ръста на по-малките и отворени икономики и др.

"С нарастването на натиска за дигитална деглобализация бизнесите по света се оказват изправени пред голям брой предизвикателства. За щастие автоматизацията може да разреши съществена част от тях, като допринесе за по-устойчиви вериги на доставките и подсили киберсигурността", коментира Клеър Фалън, главен изпълнителен директор на ISA.

 

Като международна професионална асоциация с нестопанска цел, ISA разработва стандарти за безопасност и ефективност в сферата на автоматизацията и предоставя програми за обучение, квалифициране и сертифициране на специалисти в бранша, за да подкрепи кариерното им развитие в световен план. Дейността на организацията включва още публикуването на технически доклади, статии и ръководства, насочени към подпомагане на компаниите в обширната й мрежа при преодоляването на различни трудности.

 

С новата си бяла книга ISA се стреми да подчертае ключовата роля на решенията за автоматизация в несигурния период на драстична трансформация и дигитална деглобализация на световния бизнес, принуден да се "свие" обратно в географски аспект, за да се защити и стабилизира.

 

Как автоматизацията реално може да помогне?

 

Чрез иновативни подходи и средства за автоматизация производствените компании могат:

 

  • Да обезпечат надеждното генериране, съхранение и пренос на енергия, включително при промени в енергийния микс;
  • Да проследяват и оптимизират енергийните си показатели;
  • Да установят децентрализирани и разпределени съоръжения и системи за устойчиво производство на електроенергия;
  • Да се възползват от потенциала на интелигентните електроразпределителни мрежи, дигиталните комуникации и програмите за управление на производството на електричество въз основа на моментното търсене;
  • Да редуцират въглеродния отпечатък и количеството отпадъци от дейността си;
  • Да внедрят надеждни системи за събиране, улавяне, повторно използване и предотвратяване на изтичането на вредни субстанции от технологичните си процеси;
  • Да покрият изискванията на актуалните индустриални стандарти, които улесняват оперативната съвместимост между технологиите от различни производители и доставчици;
  • Да унифицират и обезопасят веригите си за доставки;
  • Да повишават ефективността си чрез колаборативни технологии, като изкуствения интелект, виртуалната и смесената реалност, дигиталните двойници и т. н.

Целия доклад на ISA можете да откриете тук.

 

     
Източник: ISA; снимки: Dreamstime

Ключови думи: ISA   автоматизация   деглобализация   дигитализация   изкуствен интелект   дигитални двойници   виртуална реалност   смесена реалност   устойчивост  

Област: Автоматизация  

ГЕМАМЕКС
Подобни статии
Ротек
Elmark Automatyka

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Мехатроникс
Последно от Бизнес

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмена публикацияПродуктови офертиБизнесВидео на седмицатаПроектиОбществени поръчки/ТърговеСъбитиятаТехнологииКариериТехнически статии
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...