ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
14.01.2025 | Може ли AI да се превърне в трамплин за производството в развиващите се европейски икономики
14.01.2025 | Търсенето на SCADA системи продължава да расте, но киберсигурността остава предизвикателство
13.01.2025 | През февруари IFAM отбелязва две десетилетия на събитийната сцена в региона на ЦИЕ
07.01.2025 | Кои ще са най-търсените кариерни роли в сферата на автоматизацията през следващите години
19.12.2024 | Стратегии за внедряване на Индустрия 4.0 в предприятията
Проблемите с веригите на доставките, поредиците от икономически кризи и геополитическата нестабилност през последните години в комбинация с нарастващите изисквания за корпоративна социална отговорност и устойчивост към глобалния бизнес създават условия за развитието на една донякъде очаквана и съвършено логична тенденция – деглобализацията.
Компаниите и предприятията по цял свят търсят начини да се подсигурят срещу негативните ефекти вследствие на пандемията и войната между Русия и Украйна и да противостоят на последиците от прекомерната експанзия и географско разпръскване на бизнес звената и операциите си по цялото земно кълбо.
В резултат много световни производители от различни сектори изместват фокуса на инвестициите си по-близо до дома, изнесените производства постепенно се завръщат към държавата си на произход (процес, известен като "nearshoring" или "reshoring"), а обемът на международната търговия отчетливо намалява. Повечето индустриални заводи и фирми избират да концентрират капиталовложенията си в диверсификация на местните си продуктови програми и локален бизнес растеж вместо към налагането си на нови и отдалечени пазари.
Опосредствана до голяма степен от цифровите технологии, деглобализацията се счита за продукт на дигитализацията. Докато бизнесите се опитват да си гарантират по-добра издръжливост и устойчивост на динамичната икономическа обстановка и да минимизират рисковете, те са изправени пред предизвикателството да се защитават и срещу последиците от самото "свиване на глобалния бизнес балон" или дигиталното деглобализиране.
Каква е ролята на автоматизацията в този процес и защо правилното й прилагане е ключово за безпроблемното протичане на деглобализацията, която, оказва се, явно е неизбежна? На този въпрос отговорят от Международната асоциация по автоматизация (ISA) в най-скорошния си доклад, озаглавен "Automation Enables Digital Deglobalization Efforts".
В публикацията експертите от браншовата организация защитават тезата, че техниките и технологиите за автоматизация, когато се прилагат от опитни и квалифицирани специалисти, могат да помогнат на глобалния бизнес да оптимизира усилията си в посока дигитална деглобализация, да подсигури веригите си на доставка, да постигне по-висока корпоративна и екологична социална отговорност и същевременно да се предпази от отрицателните резултати от деглобализирането.
Според анализаторите от ISA тенденцията към обратно концентриране на разпръснатите по цял свят производства води със себе си следните ефекти:
"С нарастването на натиска за дигитална деглобализация бизнесите по света се оказват изправени пред голям брой предизвикателства. За щастие автоматизацията може да разреши съществена част от тях, като допринесе за по-устойчиви вериги на доставките и подсили киберсигурността", коментира Клеър Фалън, главен изпълнителен директор на ISA.
Като международна професионална асоциация с нестопанска цел, ISA разработва стандарти за безопасност и ефективност в сферата на автоматизацията и предоставя програми за обучение, квалифициране и сертифициране на специалисти в бранша, за да подкрепи кариерното им развитие в световен план. Дейността на организацията включва още публикуването на технически доклади, статии и ръководства, насочени към подпомагане на компаниите в обширната й мрежа при преодоляването на различни трудности.
С новата си бяла книга ISA се стреми да подчертае ключовата роля на решенията за автоматизация в несигурния период на драстична трансформация и дигитална деглобализация на световния бизнес, принуден да се "свие" обратно в географски аспект, за да се защити и стабилизира.
Чрез иновативни подходи и средства за автоматизация производствените компании могат:
Целия доклад на ISA можете да откриете тук.
Източник: ISA; снимки: Dreamstime
Ключови думи: ISA автоматизация деглобализация дигитализация изкуствен интелект дигитални двойници виртуална реалност смесена реалност устойчивост
Област: Автоматизация
Може ли AI да се превърне в трамплин за производството в развиващите се европейски икономики
Търсенето на SCADA системи продължава да расте, но киберсигурността остава предизвикателство
През февруари IFAM отбелязва две десетилетия на събитийната сцена в региона на ЦИЕ
Кои ще са най-търсените кариерни роли в сферата на автоматизацията през следващите години
Стратегии за внедряване на Индустрия 4.0 в предприятията
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
10.12.2024 | ЛогиСофт с първа награда за пазарно лидерство в конкурса "Иновативно предприятие на годината" 2024
03.12.2024 | Тунизийски стартъп в сферата на IoT и Industry 4.0 технологиите търси европейски партньори
26.11.2024 | Глобал-Тест с нов адрес
12.11.2024 | Възможности за финансиране в сферите на киберсигурността, 5G технологиите, AI и роботиката
29.10.2024 | Европейската карта на индустриалната автоматизация - нагласи, прогнози и перспективи
10.12.2024 | ЛогиСофт с първа награда за пазарно лидерство в конкурса "Иновативно предприятие на годината" 2024
03.12.2024 | Тунизийски стартъп в сферата на IoT и Industry 4.0 технологиите търси европейски партньори
26.11.2024 | Глобал-Тест с нов адрес
12.11.2024 | Възможности за финансиране в сферите на киберсигурността, 5G технологиите, AI и роботиката
29.10.2024 | Европейската карта на индустриалната автоматизация - нагласи, прогнози и перспективи
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.