ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.09.2024 | На Industrial Tech Forum ще научим кои са най-актуалните решения на Zebra Technologies за производството
17.09.2024 | Иновация в задвижването на конвейерни системи от Lenze сред акцентите на Industrial Tech Forum 2024
10.09.2024 | Пътят към дигитална деглобализация и защо автоматизацията изпълнява ключовa роля
10.09.2024 | Scanautomatic превръща Скандинавския регион в световен център на индустриалната автоматизация през октомври
03.09.2024 | Възможност за партньорство в сферата на дигитализацията и сензоризацията на производството
Пазарът на центрове за данни в Югоизточна Европа демонстрира сериозен потенциал за растеж в рамките на следващите 2-3 години, разкрива румънският интегратор в сегмента Tema Energy.
От компанията съобщиха специално за TLL Media и Automation-Bulgaria.com, че очакват значителен ръст на регионалния пазар в рамките на 30 до 55% до 2028 г.
"Всички индикатори сочат подобен сценарий. Държавите в региона стават все по-привлекателни за инвеститорите поради наличието на високоефективни комуникационни мрежи по оста Западна Европа – Азия. Сред останалите фактори са достъпните ценни на терените, енергията, строителните дейности и труда", обобщават от Tema Energy.
Експертите цитират по-широкообхватно проучване върху пазара на центрове за данни в региона на Европа, Близкия Изток и Африка (EMEA), публикувано наскоро от глобалната агенция JLL. Според изследването вторичните пазари на Стария континент, включително Испания, Полша и Румъния, предстои да нараснат средно с близо 50 на сто в следващите години.
Коренно различни са прогнозите за т. нар. FLAPD зона (Франкфурт, Лондон, Амстердам, Париж и Дъблин), считана традиционно за най-силна в сегмента. Там очакваният ръст ще бъде с доста по-ниски темпове и ще се задържи в рамките на 16%, считат от JLL.
Що се отнася до ключовите технологии, които тласкат развитието на европейския пазар на центрове за данни напред, от Tema Energy са категорични, че и в това направление безспорна роля на двигател изпълнява изкуственият интелект.
"Все по-широкото възприемане на AI платформи и когнитивни процеси генерира безпрецедентно търсене на капацитет за съхранение и обработка на данни. Това е валидно както за зрелите западни пазари, така и за развиващите се, включително Румъния. Инвестициите в европейския сектор през 2023 г. са на двойно по-голяма стойност от тези през предходната година, като достигат 2,34 млрд. евро", добавят от Tema Energy, цитирайки данни на JLL.
"Букурещ потенциално би могъл да утрои капацитета си в сегмента, а дори и да го повиши седем- или осемкратно в следващите три години. Тези прогнози се основават на големия брой обявени през последните няколко месеца мащабни проекти за дейта центрове във и около града от страна на водещи инвеститори", коментират от румънската компания.
Столицата на северната ни съседка се нарежда на девето място в актуалната класация на развиващите се пазари в региона на EMEA. Общият капацитет на центровете за данни в Букурещ към 2023 г. достига 15 MW, сочи доклад на консултантската фирма Knight Frank. Новите проекти във фаза на разработка биха могли да го разширят до поне 50-55 MW в относително кратки срокове, подчертават от Tema Energy.
Темповете на растеж на сегмента са мащабни не само в Румъния, но и в останалата част на Югоизточна Европа вследствие на ефективната и надеждна комуникационна инфраструктура в региона, споделя още балканският интегратор на центрове за данни.
"В рамките на този непрекъснато еволюиращ бизнес пейзаж Атина се откроява като обещаващ пазар. Гръцката столица вече може да се похвали с най-големия IT капацитет в региона, надхвърлящ 100 MW. Потенциалът е огромен с оглед на плановете на Microsoft да изгради три центъра за данни и облачни изчисления в областта с инвестиция в общ размер на приблизително 976 млн. евро", допълват от Tema Energy, като разкриват, че свои проекти в Гърция са обявили и водещи френски, италиански и местни компании.
Експертите от румънската фирма сравняват динамичното развитие на гръцкия пазар с това в България, като посочват, че през 2023 г. само от Equinix са инвестирали повече от 12 млн. щатски долара в разширение на центъра си за данни в София, удвоявайки капацитета му.
"Българският пазар ще нараства значително до 2028 г., когато се очаква да надхвърли 201 млн. долара. Прогнозите са за комбиниран годишен темп на растеж в следващите четири години в размер на близо 7%", коментират от Tema Energy.
Маркетолозите очакват стабилен ръст на пазара на центрове за данни в периода и в Хърватия, където една от водещите компании в сегмента наскоро обяви разширение на съоръжението си в Загреб с 1600 кв. м за нова ICT инфраструктура и технически зони. Плановете на фирмата включват изграждането и на втори хипермащабен център за данни в хърватската столица в близко бъдеще, посочват от Tema.
Какви са инвестиционните възможности за бъдещото развитие на сектора на центровете за данни в Югоизточна Европа ще бъде централна тема и на организирания от румънската компания DataCenter Forum, който ще се проведе за шести път на 9 май в изложбения център Romexpo в Букурещ.
Сред партньорите в тазгодишното издане на най-мащабното в страната и водещо в региона събитие за бранша ще бъдат редица местни и международни доставчици на технологии в сегмента, включително Schneider Electric, Rittal, Eneria CAT, R&M, Fujitsu, Panduit, nVent, Cummins, Vertiv, Aksa, Vertiv, HiRef, Pyralis и Uniline TCS.
Форумът ще открои актуалните тенденции, възможности и предизвикателства пред пазара на центрове за данни на Балканите и на регионално ниво и ще събере под един покрив инвеститори, интегратори, производители, дистрибутори и потребители на решения в сектора. Организаторите информират, че броят на посетителите и компаниите от България с желание да се включат в събитието тази година значително е нараснал в сравнение с предходната.
Участието в платформата е безплатно, като е необходима единствено предварителна регистрация. Линк към регистрационната форма и повече информация ще откриете тук.
Източник: Tema Energy; снимки: Dreamstime
Ключови думи: Изкуствен интелект центрове за данни дейта центрове Югоизточна Европа Tema Energy DataCenter Forum Schneider Electric Rittal Fujitsu Cummins
Област: Автоматизация
Включете се във виртуален семинар на Cognex, посветен на AI в производството и логистиката
Пътят към дигитална деглобализация и защо автоматизацията изпълнява ключовa роля
Scanautomatic превръща Скандинавския регион в световен център на индустриалната автоматизация през октомври
Cognex разширява функционалността на сензорите In-Sight SnAPP с нов софтуерен брояч с изкуствен интелект
Институтът GATE обяви нов прием за магистърската програма в сферата на Big Data технологиите
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
27.08.2024 | Европейският пазар на решения за складова автоматизация се удвоява за пет години
22.07.2024 | Zeiss Industrial Metrology и ТУ-Габрово подписаха договор за партньорство
25.06.2024 | Глобален фонд с ресурс от 1 млрд. долара ще насърчава инвестициите в надежден изкуствен интелект за предприятията
11.06.2024 | ГБИТК предлага съдействие за участие на български компании на automatica 2025
14.05.2024 | Институтът INSAIT и Toyota ще си партнират в областта на изкуствения интелект и роботиката
27.08.2024 | Европейският пазар на решения за складова автоматизация се удвоява за пет години
22.07.2024 | Zeiss Industrial Metrology и ТУ-Габрово подписаха договор за партньорство
25.06.2024 | Глобален фонд с ресурс от 1 млрд. долара ще насърчава инвестициите в надежден изкуствен интелект за предприятията
11.06.2024 | ГБИТК предлага съдействие за участие на български компании на automatica 2025
14.05.2024 | Институтът INSAIT и Toyota ще си партнират в областта на изкуствения интелект и роботиката
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.