ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
28.11.2023 | Уебинар разкрива възможности за бизнес в Япония в областта на IoT, ICT и дигитализацията
28.11.2023 | IEC публикува стандарт и за безжична IO-Link комуникация със сензори и изпълнителни устройства
28.11.2023 | Машинно зрение позволява безконтактен 3D печат на сложни структури от нови материали над 600 пъти по-бързо
21.11.2023 | Hannover Messe организира международна конференция за AI технологиите в индустрията през януари
21.11.2023 | GATE ще представи напредъка си в областта на ИИ и големите обеми данни при откриването на новия си център
Компактните преносими компютри, популярни като таблети, се използват все по-масово не само в потребителски, но и в промишлени приложения. В индустрията тези устройства могат успешно да изпълняват функциите на гъвкави и универсални операторски терминали за контрол на машини, роботи, технологични линии и работни клетки.
Когато приложението за автоматизация обаче включва и управление на функции за безопасност, един безжично свързан обикновен таблет не би могъл да покрие комплексните изисквания на действащите ISO и IEC стандарти в тази област.
На пазара вече се предлагат специални външни адаптери или предпазни конзоли тип "рамка", които могат да трансформират всеки конвенционален потребителски таблет в индустриален операторски терминал за човеко-машинна (HMI) комуникация. Тези ергономични приспособления позволяват на операторите удобно да държат командните устройства, а усилената им конструкция (която плътно обхваща четирите ъгъла) и заключващ механизъм предотвратяват рисковете от изпадане на таблета или счупването му при удар или изпускане.
Потребителите могат да избират между различни размери и варианти, подходящи за всякакви по марка и модел таблет устройства, които впоследствие да използват като:
Външните рамки за таблети позволяват реализирането на комплексни съвременни приложения, включващи отдалечен мониторинг, IoT свързаност и управление на мобилни системи като автономни роботи, самонасочващи се превозни средства и т. н., за които конвенционалните, интегрирани в оборудването, командни панели не предлагат достатъчна гъвкавост.
Конзолите могат да разполагат с удобни бутони за аварийно спиране, като и активиращи превключватели, които гарантират запазване на функциите за безопасност дори при падане на таблета на пода. Популярните модели позволяват ергономично захващане на устройството чрез специална ръкохватка от едната му стана и удобно управление с другата ръка.
Възможностите за използване на обикновени таблети за сложни индустриални приложения ще позволят на предприятията, които инвестират в автоматизация и роботизация, да спестят разходи и усилия от разработката или поръчката на специализирани HMI терминали, особено за конфигуриране, мониторинг и контрол на системи с комплексни функции за безопасност.
Този сегмент притежава потенциала да революционализира множество приложения в сферата на индустриалната автоматизация, роботиката и машинната безопасност. Ето защо е вероятно глобалният пазар на тези външни HMI адаптери за конвенционални таблети тепърва динамично да се развива, а внедряванията им да нарастват по брой и разнообразие в различни сектори.
Сред множеството предимства, които иновативната технологична концепция предлага, са възможностите за персонализиран дизайн и добавяне на всички необходими компоненти за безопасност към таблета с две прости движения – поставянето му в адаптера и заключването на задържащия механизъм. Възможно е конфигуриране на различни опции за свързаност, покриващи изискванията на ISO/IEC стандартите за безопасност на машини и оборудване, включително кабелна LAN комуникация чрез интегрирани USB/LAN конвертори.
Външните HMI рамки позволяват и USB-PD зареждане на батерии на външни устройства през таблета. Те са приспособления със специален индустриален дизайн, който включва удароустойчивост (при изпускане от височина над 1 м) и висока степен на защита от порядъка на IP54+ за приложения дори във влажни, запрашени и агресивни промишлени среди.
Друг съществен плюс на технологията е, че позволява дадени задачи, например по ремонт и обслужване на неизправно оборудване, да се извършват от един оператор с портативен терминал вместо от поне двама – един при стационарния контролен пулт и един на място при авариралата машина, станция или робот.
Източник: TLL Media
Ключови думи: Операторски терминали таблети машинна безопасност роботи HMI човеко-машинен интерфейс автоматизация роботизация
Област: Автоматизация
IEC публикува стандарт и за безжична IO-Link комуникация със сензори и изпълнителни устройства
Машинно зрение позволява безконтактен 3D печат на сложни структури от нови материали над 600 пъти по-бързо
Balluff обяви второ поколение на серията си сензори за интелигентен мониторинг на състоянието BCM
Mitsubishi Electric организира специализиран уебинар за технологиите, които трансформират производството
Българският разработчик на IoT решения Shelly Group въведе в експлоатация две нови производствени линии в Китай
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
14.11.2023 | Balluff обяви второ поколение на серията си сензори за интелигентен мониторинг на състоянието BCM
31.10.2023 | SPM Instrument осигурява глобална свързаност за новия безжичен сензор за вибрации Airius II LTE-M
19.09.2023 | 20 хил. евро за най-иновативното решение в сферата на интелигентната енергия за Industry 5.0
22.08.2023 | Новата серия баркод верификатори In-Sight 7905V на Cognex вече е на пазара
15.08.2023 | Кои са най-рисковите системи в управлението на производството с оглед на киберсигурността?
14.11.2023 | Balluff обяви второ поколение на серията си сензори за интелигентен мониторинг на състоянието BCM
31.10.2023 | SPM Instrument осигурява глобална свързаност за новия безжичен сензор за вибрации Airius II LTE-M
19.09.2023 | 20 хил. евро за най-иновативното решение в сферата на интелигентната енергия за Industry 5.0
22.08.2023 | Новата серия баркод верификатори In-Sight 7905V на Cognex вече е на пазара
15.08.2023 | Кои са най-рисковите системи в управлението на производството с оглед на киберсигурността?
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.