ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.09.2024 | На Industrial Tech Forum ще научим кои са най-актуалните решения на Zebra Technologies за производството
17.09.2024 | Иновация в задвижването на конвейерни системи от Lenze сред акцентите на Industrial Tech Forum 2024
10.09.2024 | Пътят към дигитална деглобализация и защо автоматизацията изпълнява ключовa роля
10.09.2024 | Scanautomatic превръща Скандинавския регион в световен център на индустриалната автоматизация през октомври
03.09.2024 | Възможност за партньорство в сферата на дигитализацията и сензоризацията на производството
Компактните преносими компютри, популярни като таблети, се използват все по-масово не само в потребителски, но и в промишлени приложения. В индустрията тези устройства могат успешно да изпълняват функциите на гъвкави и универсални операторски терминали за контрол на машини, роботи, технологични линии и работни клетки.
Когато приложението за автоматизация обаче включва и управление на функции за безопасност, един безжично свързан обикновен таблет не би могъл да покрие комплексните изисквания на действащите ISO и IEC стандарти в тази област.
На пазара вече се предлагат специални външни адаптери или предпазни конзоли тип "рамка", които могат да трансформират всеки конвенционален потребителски таблет в индустриален операторски терминал за човеко-машинна (HMI) комуникация. Тези ергономични приспособления позволяват на операторите удобно да държат командните устройства, а усилената им конструкция (която плътно обхваща четирите ъгъла) и заключващ механизъм предотвратяват рисковете от изпадане на таблета или счупването му при удар или изпускане.
Потребителите могат да избират между различни размери и варианти, подходящи за всякакви по марка и модел таблет устройства, които впоследствие да използват като:
Външните рамки за таблети позволяват реализирането на комплексни съвременни приложения, включващи отдалечен мониторинг, IoT свързаност и управление на мобилни системи като автономни роботи, самонасочващи се превозни средства и т. н., за които конвенционалните, интегрирани в оборудването, командни панели не предлагат достатъчна гъвкавост.
Конзолите могат да разполагат с удобни бутони за аварийно спиране, като и активиращи превключватели, които гарантират запазване на функциите за безопасност дори при падане на таблета на пода. Популярните модели позволяват ергономично захващане на устройството чрез специална ръкохватка от едната му стана и удобно управление с другата ръка.
Възможностите за използване на обикновени таблети за сложни индустриални приложения ще позволят на предприятията, които инвестират в автоматизация и роботизация, да спестят разходи и усилия от разработката или поръчката на специализирани HMI терминали, особено за конфигуриране, мониторинг и контрол на системи с комплексни функции за безопасност.
Този сегмент притежава потенциала да революционализира множество приложения в сферата на индустриалната автоматизация, роботиката и машинната безопасност. Ето защо е вероятно глобалният пазар на тези външни HMI адаптери за конвенционални таблети тепърва динамично да се развива, а внедряванията им да нарастват по брой и разнообразие в различни сектори.
Сред множеството предимства, които иновативната технологична концепция предлага, са възможностите за персонализиран дизайн и добавяне на всички необходими компоненти за безопасност към таблета с две прости движения – поставянето му в адаптера и заключването на задържащия механизъм. Възможно е конфигуриране на различни опции за свързаност, покриващи изискванията на ISO/IEC стандартите за безопасност на машини и оборудване, включително кабелна LAN комуникация чрез интегрирани USB/LAN конвертори.
Външните HMI рамки позволяват и USB-PD зареждане на батерии на външни устройства през таблета. Те са приспособления със специален индустриален дизайн, който включва удароустойчивост (при изпускане от височина над 1 м) и висока степен на защита от порядъка на IP54+ за приложения дори във влажни, запрашени и агресивни промишлени среди.
Друг съществен плюс на технологията е, че позволява дадени задачи, например по ремонт и обслужване на неизправно оборудване, да се извършват от един оператор с портативен терминал вместо от поне двама – един при стационарния контролен пулт и един на място при авариралата машина, станция или робот.
Източник: TLL Media
Ключови думи: Операторски терминали таблети машинна безопасност роботи HMI човеко-машинен интерфейс автоматизация роботизация
Област: Автоматизация
Бетелгиус ще представи иновативни решения за автоматизация на MachTech&InnoTech Expo от 1 до 4 октомври
Пътят към дигитална деглобализация и защо автоматизацията изпълнява ключовa роля
Scanautomatic превръща Скандинавския регион в световен център на индустриалната автоматизация през октомври
Безплатно онлайн събитие на A3 очертава водещите бизнес тенденции в индустриалната автоматизация през 2024 г.
Европейският пазар на решения за складова автоматизация се удвоява за пет години
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
06.08.2024 | Дигиталните двойници дават мощен тласък на олимпийските плувци в преследването на нови рекорди
05.08.2024 | Лабораторният комплекс на ТУ-Габрово получи акредитация за изпитване и калибриране на широка гама технически средства
30.07.2024 | Къде е пресечната точка между отказа от изкопаеми горива и автоматизацията
10.07.2024 | ТУ – Варна подобрява обучението в областта на индустриалната автоматизация с нов софтуер
18.06.2024 | Водещи глобални компании подкрепиха въвеждането на отворен стандарт за оперативна съвместимост при периферните изчисления
06.08.2024 | Дигиталните двойници дават мощен тласък на олимпийските плувци в преследването на нови рекорди
05.08.2024 | Лабораторният комплекс на ТУ-Габрово получи акредитация за изпитване и калибриране на широка гама технически средства
30.07.2024 | Къде е пресечната точка между отказа от изкопаеми горива и автоматизацията
10.07.2024 | ТУ – Варна подобрява обучението в областта на индустриалната автоматизация с нов софтуер
18.06.2024 | Водещи глобални компании подкрепиха въвеждането на отворен стандарт за оперативна съвместимост при периферните изчисления
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.