ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
31.01.2023 | Френска компания търси дистрибутори за своя LoRaWAN IoT сензор за вибрации в Европа
31.01.2023 | Инкубатор на ЕК ще финансира решения на МСП и стартъпи в сферата на големите масиви от данни
31.01.2023 | Потребителско проучване цели да оптимизира софтуера за PLC програмиране в индустрията
23.01.2023 | Община Ямбол монтира шест станции за измерване на чистотата на въздуха
17.01.2023 | Кои са печелившите модели в индустриалната автоматизация
Милиони тонове пластмасови отпадъци се носят по течението на замърсените градски реки и индустриални плавателни канали, за да се влеят в световния океан всяка година. По данни на ООН 95% от пластмасовите отпадъци в световния океан достигат до него по 10-те най-големи реки, осем от които се намират в Азия. Има опасения, че количеството пластмасови отпадъци в океана може почти да се утрои до 2040 г. с изхвърлянето на от 23 до 27 млн. т на година. Стартираща компания, основана в Хонконг през 2019 г. от възпитаници на Хонконгския университет, предлага ново технологично решение на проблема.
Open Ocean Engineering създава Clearbot Neo – управлявана с изкуствен интелект роботизирана лодка, която събира тонове носещи се във водата отпадъци, които иначе биха достигнали Тихия океан.
Дългата само 3 м лодка се захранва със слънчеви батерии. Малките размери я правят подходяща за почистването на пристанища, канали и реки. Clearbot Neo използва изкуствен интелект, за да регистрира и записва вида на отпадъците и мястото, където са открити и събрани. Лодката може да събира до 1 т отпадъци на ден. С помощта на допълнително оборудване, тя може да почиства и петролни и други разливи, събирайки до 15 л замърсители на ден.
Според изобретателите й Clearbot Neo е повече от обикновена почистваща машина. Тя също така събира голямо количество данни в облака с помощта на регистрираща система с две камери. Едната камера наблюдава водната повърхност така, че ботът може да идентифицира отпадъците и да избягва животински и растителни видове, навигационни опасности и други превозни средства, което я прави безопасна и гъвкава за приложения в реки и пристанища.
Втората камера заснема всеки отделен отпадък и изпраща изображението и GPS координати до системата за съответствие на данните на компанията в Microsoft Azure. Когато тези данни се съберат с променливи като морските течения и приливи, природозащитниците и морските администрации могат да идентифицират източниците на замърсяването. Данни за качеството на водата също се изпращат в облака.
Идеята за създаването на Clearbot Neo хрумва на изследователите по време на пътуване до о. Бали, където виждат как местни работници се отправят в морето с малки лодки и дори сърфове, за да събират ръчно отпадъците в морето, за да запазят бреговата ивица и плажовете безопасни и чисти за туристите. Наблюдавайки работниците, компютърните инженери Сдхант Гупта и Уткарш Гоел започват да търсят начин за автоматизирането на този бавен и тромав процес. Най-трудната част от проекта е разработването на изкуствен интелект, който може да регистрира и разпознава отпадъците във водата.
През 2020 г. те получават финансиране по програмата AI for Earth на Microsoft за реализацията на проекта.
До момента Clearbot Neo оперира само във водите край Хонконг.
Ключови думи: Microsoft изкуствен интелект роботи управление на отпадъците
Област: Автоматизация
Онлайн събитие поставя фокус върху високотехнологичната автоматизация в земеделието
Кои са печелившите модели в индустриалната автоматизация
Изобретиха нов метод за автоматизирано асемблиране на хиляди продукти
Намаляването на енергопотреблението за изкуствен интелект е от критично значение
SPS 2022 привлече близо 44 000 посетители
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ АВТОМАТИЗАЦИЯТА на специализирания портал Automation-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
10.01.2023 | Cognex добави OCR функции, базирани на изкуствен интелект, към системата за визуална инспекция In-Sight 2800
03.01.2023 | Изобретиха нов метод за автоматизирано асемблиране на хиляди продукти
16.12.2022 | Намаляването на енергопотреблението за изкуствен интелект е от критично значение
18.11.2022 | Wi-Fi 7 набира скорост
15.11.2022 | Научен екип демонстрира възможностите на сензори, изработени с 3D принтиране
10.01.2023 | Cognex добави OCR функции, базирани на изкуствен интелект, към системата за визуална инспекция In-Sight 2800
03.01.2023 | Изобретиха нов метод за автоматизирано асемблиране на хиляди продукти
16.12.2022 | Намаляването на енергопотреблението за изкуствен интелект е от критично значение
18.11.2022 | Wi-Fi 7 набира скорост
15.11.2022 | Научен екип демонстрира възможностите на сензори, изработени с 3D принтиране
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.